06.02.2023 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Praha se stala centrem bioekonomiky

Praha se na dva prosincové dny roku 2022 stala evropským centrem pro diskusi o bioekonomice. V rámci předsednictví ČR v EU se konaly dvě mezinárodní konference, které byly na tuto oblast zaměřeny. Obou konferencí pořádaných hybridní formou se zúčastnilo více než 200 účastníků z mnoha evropských zemí.

Informoval o tom RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., který BIOEAST HUB CZ zastupuje. Jak uvedl, sedmého prosince se pod záštitou ministra zemědělství ČR uskutečnila mezinárodní konference za účasti reprezentantů Evropské komise zaměřená na povodí Dunaje jako klíčové oblasti nové evropské mise Voda. Následující den proběhlo jednání zaměřené na podporu vzdělání pro bioekomiku, které bylo zařazena mezi oficiální akce českého předsednictví EU. Obě akce pořádala politická iniciativa BIOEAST a BIOEAST HUB CZ.

Cílem obou akcí bylo podpořit zapojení českých organizací do evropské spolupráce a využití prostředků programů Horizon EUROPE. Dále i řešení aktuálních problémů, které trápí nejen zemědělce, ale také průmyslovou praxi, provozovatele bioplynových stanic, kompostáren. Podstatné je umožnit výzkumných organizacím zapojit se do zajímavých programů disponujícími vysokými rozpočty.

"Bioekonomika v ČR stále není aktuálním tématem, ač je masivně podporovaná Evropskou komisí a rozvíjena ve „starých“ členských zemích. Chceme doufat, že se tento trend více než dosud bude stávat běžným i v zemích střední a východní Evropy. Obecně je bioekonomika zaměřena na komplexnější, udržitelnější a efektivnější využívání přírodních zdrojů než dosud. Není třeba v ní hledat nic tajuplného, protože mnohé prvky i v České republice dlouhodobě rozvíjíme. Dlouhá tradice kompostování nebo vysoká úroveň výroby bioplynu jsou jen dva příklady dobré praxe a hodnotových řetězců, které můžeme exportovat do Evropy," uvedl RNDr. Nedělník.

Dodal, že velké poděkování patří generálnímu sekretáři BIOEAST iniciativy Barnovi Kovaczovi za jeho entuziasmus a snahu prosadit principy bioekonomiky v našich zemích. Dále také koordinátorům BIOEAST HUBu a mezinárodních tematických skupin iniciativy BIOEAST doktorkce Marii Kubáňkové a doktoru Georgovi Sakellarisovi za excelentní práci a kolegům pod vedením Ing. Nadi Koníčkové z Technologického centra, kde se první konferenční den konal. Prezentace z obou konferencí budou uveřejněny na www.bio-hub.cz.

Další podrobnosti přinesl týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down