01.07.2022 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na cerkosporu a makadlovky v cukrové řepě

V řadě okresů středních a severních Čech došlo v průběhu 25. týdne ke splnění podmínek pro vznik a vývoj infekce cerkosporové listové skvrnitosti řepy. S ohledem na srážky v tomto týdnu se očekává splnění podmínek i na dalších lokalitách. Slabý výskyt choroby se v porostech potvrdil ve 26. týdnu ve východních Čechách. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Úhrny srážek v posledním týdnu akcelerovaly vývoj chorob v porostech a došlo tak ke splnění podmínek pro vznik a vývoj infekce cerkosporou. Slabé výskyty byly potvrzeny na Náchodsku a Chrudimsku již před 25. týdnem. Podobné zkušenosti s časnými výskyty infekce v prvé polovině měsíce června byly zaznamenány i minulý rok. V porostech se ve vyšší míře začala objevovat imaga makadlovek druhé generace. Na Opavsku byl potvrzen výskyt poškození larvami první generace. Tam, kde byly zaznamenány škody larvami makadlovek v minulém roce, by bylo vhodné insekticidně ošetřit. Signalizace druhého ošetření pro porosty s náletem v 25. týdnu by měla přijít začátkem 27. týdne, uvádí portál.

Současné agrotechnické postupy používané pro pěstování a sklizeň cukrovky k šíření cerkospory a makadlovek podle portálu napomáhají. Je potřeba neponechávat řepný chrást na povrchu pole, ale zapravit ho do půdy a pěstovat cukrovku na stejném nebo blízkém poli až po několika letech. V sortimentu odrůd před povolením jsou tolerantní odrůdy, které se dokáží s napadením skvnratičkou vyrovnat samy, eventuálně za extrémně silného infekčního tlaku s minimální fungicidní ochranou. Důležitou prevencí je zařazování nehostitelských plodin do osevního sledu, jako je kukuřice, řepka, mák, brambory, luskoviny nebo oves, doporučuje Rostlinolékařský portál.

Aktuální situaci k výskytu cerkospory na řepě je možné sledovat v aplikaci: Mapy výskytu ŠO. Prognóza výskytu cerkospory je dostupná v rámci nabízených informací ke skvrnatičce na řepě.*

Prognóza výskytu cerkosporové listové skvrnitosti řepy ke dni 28. 6. 2022 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down