09.04.2004 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Používání stimulátoru výši sklizně prospívá

Zemědělská společnost Luka, spol. s r. o., Česká Bělá hospodaří v oblasti Českomoravské vrchoviny nedaleko Havlíčkova Brodu. Podmínky nelze označit jako ideální, veškerá výměra zemědělské půdy – 680 hektarů – patří do LFA, nadmořská výška pozemků kolísá mezi 540 – 600 metry. Přesto agronom Josef Michalíček dosahuje zajímavých výnosů.

U ozimé řepky pěstované na výměře 90 ha se výnos pohybuje v průměru přes tři tuny a u obilnin je 5,5 tuny z hektaru. Ozimou pšenici pro potravinářské účely podnik pěstuje na 100 ha, žito se stejným použitím na 40 ha a sladovnického ječmene má 50 ha. Mimo to na polích najdete také hrách typu semi-leafless a 20 ha brambor, z poloviny sadbu.
Jednou ze specialit podniku je pěstování máku s podsevem kmínu kořenného. Mák v minulém roce na 80 hektarech „nasypal“i přes nepřízeň počasí 1,1 tuny po hektaru. Ani kmín nezůstal pozadu a dal také přes jednu tunu.

Intenzivní vstupy dávají výsledky

„Takových výsledků dosahujeme především díky plné intenzitě vstupů do rostlinné výroby, což se týká zejména vápnění, hnojení, agrochemie a také výběru vhodných odrůd. Nezastupitelné místo hraje využívání stimulátorů růstu,“ konstatuje Josef Michalíček. Podnik již několik let používal český přípravek Rexan, v loňském roce přistoupili po dohodě s výrobcem k ověření jeho nástupce s názvem Sunagreen. Podle firemních údajů podobně jako jeho předchůdce usnadňuje transport a příjem živin, posiluje intenzitu asimilace a ukládání asimilátů, odstraňuje pesticidní šok a urychluje regeneraci rostlin. Zvyšuje také klíčení pylových zrn.
„Když uvážíme, že loňský rok byl specifický jak srážkami, tak teplotami, pozemky ošetřené Sunagreenem vykázaly ohromující výnosové navýšení,“ naznačil agronom.
Ozimé žito hybridní odrůdy Picasso při výsevku 95 kg/ha a celkovém hnojení na hektar 110 kg N a 40 kg P dalo u plochy ošetřené Sunagreenem výnos 7,2 tuny z hektaru proti 6,7 u neošetřené kontroly. Plochy byly na podzim ošetřeny přípravkem Glean 75 WG v dávce 15 g/ha, stimulátor šel do porostu v období před metáním (DC 39 – 49) v dávce 0,5 l/ha spolu s fungicidem Tango super. „Při ceně 3800 korun za tunu představuje nárůst výnosu zajímavý ekonomický efekt,“ konstatoval Michalíček.

Lepší kvalita díky stimulátoru

Druhou plodinou, ve které podnik nový stimulátor testoval, byly brambory. Do ploch odrůdy Rosella šel Sunagreen ve fázi poupat (DC 39) spolu s přípravky proti plísni bramborové a mandelince (Novozir MN 80 a Mospilan 20 SP). „Výnos u ošetřené parcely dosáhl 35,6 tuny z hektaru, u neošetřené kontroly byl jen nepatrně menší – 34,2 tuny. Na rozdíl od kontroly jsme ale zaznamenali příznivý vliv na vzhled hlíz a jejich tvar. Neobjevily se nárůstky na hlízách a slupka byla hladší,“ vysvětlil agronom. Jak ale dodal, nastal problém s likvidací natě, protože plochy ošetřené Sunagreenem opakovaně obrůstaly. Jako nejlepší řešení se pak ukázala desikace porostu přípravkem Basta 15 se smáčedlem Silwet L-77.

Na problematické plochy skot

Další produkční směr míří k výrobě dostatečné a kvalitní krmivové základny. Podnik má kombinovanou zemědělskou výrobu, v oblasti živočišné výroby se specializuje na výrobu mléka. Pro 200 dojnic na 40 hektarech pěstují hybridní odrůdy kukuřice od společností Pioneer a KWS s FAO kolem 200. Další krmné zdroje tvoří jetelotravní směsky na výměře 40 hektarů, zbytek krmivové základny je doplněn silážováním a sušením travních porostů. Podnik obhospodařuje 100 hektarů luk a pastvin, část se využívá po zatravnění od letošního roku pro pastvu třiceti krav bez tržní produkce mléka. Jde především o nepřístupné a svažité pozemky.

Letos i do řepky

Poslední plodinou, do které je Sunagreen registrován, je ozimá řepka. Do té zatím ještě přípravek ve společnosti nezkoušeli, jeho účinnost si ale chtějí ověřit již letos na jaře.
„Musím konstatovat, že do budoucna při předpokládaných rozmarech počasí, zejména při střídání vysokých teplot a s nimi souvisejícím růstovým stresem, mají přípravky typu Sunagreen svoje nezastupitelné místo. Podobně tomu je i v návaznosti na opatření omezující hnojení dusíkem v tzv. zranitelných oblastech, což je 42,5 procent orné půdy v České republice,“ konstatoval Josef Michalíček a vytáhl poslední trumf: „Další plus má Sunagreen proti konkurenčním přípravkům ve své pořizovací ceně“.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down