25.08.2023 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poškození vzcházejících porostů řepky nejen dřepčíky rodu Phyllotreta

Na základě monitoringu dřepčíků bylo zaznamenáno již ve 32. týdnu poškození vzcházejících porostů řepky dřepčíky rodu Phyllotreta. Poškození bylo zaznamenáno především v teplejších okresech jižní Moravy, ale nemusí se vyhýbat i dalším oblastem Čech. Ohroženy mohou být časně vyseté porosty ze začátku srpna, které nyní vzchází. Výskyt dřepčíka olejkového nebyl doposud potvrzen. Informuje o tom Rostlinolékařský portál ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Dřepčíci rodu Phyllotreta

Brouci nové generace dřepčíků rodu Phyllotreta se líhnou v červenci a srpnu. Přežívají v té době zelených porostech (porosty kukuřice a okraje polí). Později začnou migrovat do vzcházejících výdrolů řepky. Větší vlna se očekává s počátkem sklizně kukuřice. Podniky, které prosazují technologii časného setí řepky (začátek srpna), by měly pravidelně od 31. týdne kontrolovat porosty řepek a případně do nich umístit žluté misky. V případě, že počet brouků přesáhne číslo prahu škodlivosti (jeden brouk na metr řádku, případně 25 % poškozené listové plochy děložních lístků), je doporučeno ošetřit. Porosty s pravými listy jsou odolnější a odolávají tlaku dřepčíků lépe.

Další škůdci

Z důvodu vysokého napadení zaznamenaného z posledních let se očekává vysoký tlak jak malých dřepčíků rodu Phyllotreta, tak dřepčíka olejkového, který se začne v porostech objevovat pravděpodobně začátkem září. V nových osevech řepek se na Moravě objevují ve vysoké míře kolonie hraboše polního. Jeho výskyt přes léto neklesl a očekává se jeho zpětná migrace do nově založených porostů meziplodin a řepky.

Díky vydatnějším dešťům v minulých týdnech se zvýšil tlak slimáků a plzáků. Tam, kde je patrné poškození mladých rostlin, je doporučeno ošetřit (preferenčně okraje porostů).

Více informací o aktuálním výskytu škodlivých organismů řepky naleznete v Mapách výskytu.

Mapa výskytu škodlivých organismů řepky olejky v 32.–34. týdnu Zdroj RL portál
Mapa výskytu škodlivých organismů řepky olejky v 32.–34. týdnu Zdroj RL portál
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down