07.05.2021 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porosty vyžadují pozornost pěstitelů

Na přeštické polní pokusy přímo do terénu jsme se vydali se zástupci společnosti VP AGRO spol. s r. o. nejen za poznáním novinek a stálic ozimých obilnin, ale také aktuálního stavu porostů.

RNDr. Aleš Kuthan, CSc., z firmy VP Agro se zaměřil na zhodnocení porostů zejména obilnin z hlediska zdravotního stavu i regulace porostů. S regulátory růstu a poléhání je podle tohoto odborníka nutné pracovat velmi obezřetně a s rozumem. Tyto přípravky působí prostřednictvím hormonálního cyklu, skrze fytohormony jako jsou auxiny či gibereliny. Poměr těchto fytohormobů se v rámci vývoje rostliny mění velmi výrazně a při apliakci je nutné zohledňovat nejen druh, ale také odrůdu obilnin.

Regulátory růstu není radno používat v tank-mixech, a to především s herbicidy a DAM. Podle Aleše Kuthana je ideální sólo aplikace regulátoru, popřípadě kombinace s některými fungicidy nebo smáčedly. V případě kombinace s fungicidy na bázi azolů je možné aplikovat regulátor růstu ve snížené dávce (lze ubrat zhruba 0,05 l/ha), protože i azol má schopnost porost brzdit. Žádoucí je v některých případech vyžít i vlastností smáčedla, kdy se například v kombinaci s účinnou látkou chlormequat za chladných dní snižují nároky na teplotu při aplikaci – samotný chlormequat potřebuje 7 °C a více, se smáčedlem se tyto nároky o 1 až 2 °C snižují, vysvětlil RNDr. Kuthan.

Mikroskopické rozbory desítek vzorků pšenice na choroby pat stébel poukazují podle RNDr. Kuthana na vyšší výskyt pravého stéblolamu. Pěstitelé by proto měli věnovat zvýšenou pozornost bázím stébel, kde se stéblolam projevuje nahnědlými skvrnami, podle nichž lze chorobu odhadnout. Jak zdůraznil fytopatolog, proti chorobám pat stébel je optimální termín ošetření do vývojové fáze pšenice BBCH 32. Z dalších chorob se vyskytovalo padlí, ale mrazivá rána jej eliminovala. Občas se objevuje helmintosporióza a oteplení a srážky mohou stát za rozšířením braničnatek. Z hlediska škůdců upozornil na kohoutky. Ti se zatím nevyskytovali v masovém počtu, aby vyžadovali ochranu, ale je třeba s nimi počítat.

Zajímavý je i pohled na herbicidní ochranu pšenice. Letošní rok nepatří k těm, kdy podzimní ošetření ochrání porosty proti plevelům. Bude proto nutné jarními zásahy provést opravu.*

Více informací se dočtete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down