05.06.2019 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porosty odolaly suchu se ctí

Počasí se v době konání již dvacátého šestého polního dne v Branišovicích umoudřilo a na porosty dopadal blahodárný déšť. Odbornou akci, kterou uspořádaly firmy RAGT Czech, s. r. o., a VP Agro, spol. s r. o., ve spolupráci se společností Syngeta Czech s. r. o., lze tak s nadsázkou nazvat tancem mezi kapkami deště. Důležitá vláha zpřístupnila rostlinám živiny z půdy a podle pořadatelů by v letošním roce mohly prezentované odrůdy obilnin poskytnout nejen dobré výnosové výsledky, ale také kvalitu. Přesto v České republice sucho na některých lokalitách zaúřadovalo nevratně, například v některých oblastech jižní Moravy nebo v Polabí se na výnosech plodin výrazně podepíše.

Polní den v Branišovicích seznámil návštěvníky s osmnácti odrůdami ozimé pšenice, z toho jde o pět odrůd určených pro slovenský trh, dále se třemi jarní pšenice, ale také dalším sortimentem z nabídky RAGT a VP Agro, která zahrnuje žito, tritikale a ječmen. Prezentovány byly též varianty s různými výsevky a termíny setí. K nejúspěšnějším odrůdám ozimé pšenice firmy VP Agro patří RGT Reform (A), který je nejprodávanější odrůdou v České republice i v Německu. Tuto pozici si vybudoval díky unikátnímu spojení všech podstatných pěstitelských vlastností – výnos, kvalita, široké seťové okno, zdravotní stav a mrazuvzdornost. Novinkou je polopozdní německá ozimá pšenice RGT Aktion (A), která se podle Ing. Petra Lamla, ředitele šlechtitelské stanice Branišovice RAGT Czech, s. r. o., podobá klasem spíše odrůdě RGT Reform. Odolností ke stéblolamu (obsahuje gen Pch1) se přibližuje naopak odrůdě RGT Rebell (A), a je tak další pšenicí zvládající pěstování po obilnině. Na rozdíl od odrůdy RGT Rebell má však výrazně vyšší mrazuvzdornost, vykazuje také výbornou odolnost ke rzem a rezistenci vůči plodomorce plevové. Zaujme ale především vysokým výnosem při výborné potravinářské kvalitě A, shrnul řečník. Novinkou pro slovenský trh je RGT Zornica (A). Jde o osinatou stabilizační odrůdu, která vzešla z křížení s odrůdou Premio a určena je pro střední intenzitu pěstování. Další informace k odrůdám přinese týdeník Zemědělec.

Z pohledu zdravotního stavu obilnin se na letošní sezónu podíval RNDr. Aleš Kuthan, CSc., ze společnosti VP Agro. Charakter počasí příliš chorobám nenahrával, po srážkách se však mohou objevit klasové choroby, zejména fuzariózy, a to především u odrůd, které v době srážek kvetly, jsou pěstované po kukuřici nebo obilnině. Lokálně RNDr. Kuthan nalézal také rez plevovou, v pozdější fázi vývoje obilnin může nastoupit i rez pšeničná. Padlí travní se vyskytovalo na většině porostů ozimů již od časného jara, ale až na několik málo výjimek nepostupuje zatím do vyšších pater a ani do klasů. Z hlediska škůdců se ve větší míře objevovali kohoutci, na jejichž larvy zapůsobil déšť jako ochranné opatření – larvy, které smyje, se již na rostlinu na rozdíl od dospělce nedostanou. Lokálně obilniny také potrápily mšice. Hojně lze pozorovat na obilninách též mrazová poškození. Ovšem více než mráz podle odborníka poškodilo obilniny sucho, na některých lokalitách přišel déšť již pozdě. Zajímavé ale je, že u ozimů se sucho projevilo výrazněji, jarní ječmen je díky drobným srážkám, které přišly ve správném období, vyrovnanější, doplnil řečník.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down