06.06.2024 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Populace hraboše mírně klesla

Populace hraboše polního opět poklesla. Z celorepublikového průměru 220 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha) v dubnu klesly hodnoty za květen na 176 AVN/ha, což představuje 3,5násobek aktuálního prahu škodlivosti. Ohrožení trvá v  Olomouckém, Pardubickém a Středočeském kraji. Vysokých hodnot dosahují populace hraboše také v některých okresech Ústeckého kraje. Vyplývá to z výsledků květnového monitoringu výskytu škodlivých organismů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).

V květnu provedli inspektoři ÚKZÚZ pozorování převážně v jarních plodinách, v sadech a v krmných plodinách po seči, uvádí úřad v tiskové zprávě. Dodává, že průměrné hodnoty v jednoletých kulturách dosáhly 33 AVN/ha (tj. 0,7násobku jarního prahu škodlivosti). Průměrný počet AVN/ha v ostatních monitorovaných činil 453, což odpovídá hodnotě 9,1násobku jarního prahu škodlivosti. Porosty krmných plodin a zejména mladé výsadby v sadech jsou nadále ohroženy.

Někde riziko trvá

Riziko ohrožení porostů hrabošem polním i nadále trvá v krajích Olomouckém, Středočeském, Pardubickém a v kraji Ústeckém na Lounsku nebo Teplicku, kde počty AVN/ha dosahují pětinásobku prahu škodlivosti a více. Nejvyšší výskyty, lokálně přesahující 3500 AVN/ha, byly v květnu zjištěny v porostech trvalých travních porostů a krmných plodin v okresech Beroun, Kolín nebo Znojmo. Od 1. června se mění práh škodlivosti z 50 AVN/ha na 200 AVN/ha ve všech plodinách, což čtyřikrát sníží potenciální škodlivost hraboše.

Dne 8. února 2024 vydal ÚKZÚZ v reakci na předjarní stav hraboše polního nařízení o výjimečném povolení pro omezené a kontrolované použití vyšší dávky přípravků na ochranu rostlin proti hraboši. ÚKZÚZ upozornil zemědělce, že nařízení jsou platná do 6. června 2024. V současnosti většina porostů nesplňuje podmínky aplikace - mimo ploch krmných plodin, kde proběhla první seč. Aplikace přípravku musí být nahlášena ÚKZÚZ nejpozději tři dny před jejím zahájením. ÚKZÚZ provádí kontroly dodržování podmínek aplikace stanovených v nařízení, připomíná úřad.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down