Polní den provoněný čokoládou

Ranější, pozdnější, osinaté, bez osin, krmné, s pekařskou kvalitou, ověřené či novinky? Každý si mohl vybrat tu svou odrůdu nejen ozimé pšenice. Inspiraci návštěvníci nalezli také v ozimém ječmeni, tritikale a žitu. Právě těmto plodinám byl věnován první Velký polní den v Chlumci nad Cidlinou, který se setkal s velkým zájmem. Podívat se na něj přijelo téměř sto padesát zemědělců.

Na polním dnu, který se nesl v příjemné atmosféře, mohli návštěvníci napočítat přes dvacet odrůd ozimé pšenice, čtyři ozimého ječmene, dvě ozimého tritikale a dvě žita. Akci uspořádaly společnosti Česká osiva a. s., VP AGRO spol. s r. o., RAGT Czech s. r. o., AGROVITA spol. s r. o., a OHD Pardubice.

Ohlédnutí za novinkami

Bodyček, RW Nadal a Premio mají jedno společné – všechny tyto odrůdy ozimé pšenice nabízí společnost VP Agro, která obchodně zastupuje odrůdy RAGT v ČR, v letošním roce jako novinky. Zatímco Bodyček (A) vyniká extrémní raností při zachování výnosového potenciálu, pro RW Nadal (výkupní parametry na úrovni E až A, celkově B v důsledku nízkého čísla poklesu) je charakteristická kombinace velmi vysokého výnosu a výborného zdravotního stavu, Premio (A–B) naopak zaujme kompaktním nízkým porostem, výnosem a samozřejmě osinatými klasy.
A na co by si pěstitelé u těchto odrůd měli dát pozor? Podle Ing. Kamila Štípka, Ph.D., ze společnosti VP Agro nesmí u odrůdy Bodyček opomenout dvě věci – ošetřit proti chorobám listů a porosty zkrátit morforegulátorem již ve fázi BBCH 29, protože je tato odrůda náchylnější na poléhání. U odrůdy RW Nadal doporučil Ing. Štípek orientovat ochranu spíše do klasů (zdravotní stav listů je velmi dobrý). Termín výsevu by pěstitelé u této odrůdy měli volit v agrotechnické lhůtě, rozhodně ne příliš pozdě, upozornil Ing. Štípek. U odrůdy Premio poradil sledovat zdravotní stav listů.

Elitní, velmi žádaná
Ze šlechtění RAGT Czech pochází elitní česká odrůda ozimé pšenice Federer, která byla zaregistrována v minulém roce. Tato polopozdní až pozdní odrůda dosahuje podle Ing. Štípka vysokého výnosu ve všech oblastech pěstování. Federer je intenzivní odrůda, a s tím se k ní musí také přistupovat, upozornil Ing. Štípek.
Federer se vyznačuje dobrým zdravotním stavem, především odolností vůči fuzariózám v klase. Jak informoval Ing. Štípek, ze 31 zkoušených odrůd obsadil v provokačních testech (Fusarium culmorum) realizovaných v letech 2007 až 2009 ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni třetí místo (velmi nízká kumulace DON). V pětici nejlepších odrůd s odolností proti fuzariózám v klase figurují tři materiály společnosti VP Agro – Bakfis, již jmenovaný Federer a Baletka.

Připravuje se …
Polopozdní odrůda ozimé pšenice Elan, jejíž rodiče pocházejí z Německa, je v současné době ve státních odrůdových zkouškách. Jak informoval Ing. Štípek, přestože dosahuje potravinářské kvality A, svým výnosem pokoří i krmné odrůdy. Mezi další výhody patří velmi dobrý zdravotní stav zejména listů a odolnost proti poléhání. Pro osiváře bude k dispozici ve větší míře příští rok, doplnil Ing. Štípek.
Průvodce pěstitele seznámil také s odrůdami ozimé pšenice Inspiration (v Německu výnosově překonává všechny testované odrůdy) a odrůdou kompenzačního typu Look, s kratším stéblem, avšak vysokým výnosovým potenciálem. Obě budou k dispozici v základních stupních již pro letošní zásev.

Z ostatních plodin

V sortimentu tritikale upozornila Ing. Marcela Jirglová ze společnosti VP Agro na německou novinku Sequenz, jejíž předností je vysoký výnos a odolnost proti padlí travnímu.
Portfolio ozimého žita obohatil hybrid Helltop, v současné době odrůda s nejlepší odolností vůči poléhání, která na první pohled zaujala světlými osinami. Jak uvedla Ing. Jirglová, při šlechtění se podařilo zlepšit stabilitu stébla a klasového vřetena pomocí speciální buněčné struktury, která díky zvýšenému obsahu ligninu v buněčné stěně vyztužuje a impregnuje stěny rostlinných buněk, respektive stéblo. Stěna stébla a kolénka jsou zároveň silnější a mohutnější. Zamezení předčasného stárnutí a lignifikace stébla zajišťuje zvýšená tvorba chlorofylu a cévních svazků. Současně s výborným zdravotním stavem lze očekávat podstatné snížení nákladů na chemickou ochranu, doplnila.
Zajímavostí je, že tato odrůda může mít bílé zrno, jen podle Ing. Jirglové nesmí být v okruhu pěti kilometrů jiné žito kvůli sprášení. Výnosově Helltop patří do skupiny nejvýkonnějších hybridních žit, dodala.

Ochrana je důležitá

Na ochranu jmenovaných plodin byly použity přípravky firmy Agrovita – v ozimé pšenici Protugan Super (3 l/ha) + Glean (6 g/ha) proti podzimním plevelům, na podzim dále proti mšicím Bulldock 25 EC (0,3 l/ha). Na ochranu proti chorobám pat stébel a listové plochy dostala ozimá pšenice na konci dubna přípravek Bumper Super (1 l/ha) a v T3 byl do klasu aplikován Zamir v dávce 1,25 l/ha.
Podzimní ošetření ozimého ječmene a tritikale se neslo v podobném duchu jako v pšenici. Proti plísni sněžné, stéblolamu a listovým chorobám byl aplikován na jaře fungicid Mirage 45 ECNA (1 l/ha). Místo poslední jmenované aplikace zástupce společnosti Agrovita Lubomír Paul doporučil použít 1 l/ha Bumper Super, který působí i proti hnědé skvrnitosti.

Losování výherce a čokoládová show
Odborný program na závěr vystřídala zábava. Zbývalo ještě vylosovat výherce dlouhodobé tipovací soutěže nazvané s RW Nadalem na Turnaj mistrů. Výhru, zájezd pro dvě osoby na tenisový turnaj ATP Masters v Londýně, získal Ing. Vladimír Tichý z AGRO Chomutice a. s. Následovalo úporné, pro většinu návštěvníků však zábavné zápasení mladých dam v bazénu plném čokolády, která provoněla široké okolí. A jak skončila tato čokoládová show? Pro mnohé nerozhodně – dívky od hlavy až k patě od čokolády byly od sebe k nerozeznání.

Klíčové informace:
 Společnosti VP AGRO, Česká osiva a Agrovita uspořádaly s dalšími firmami první Velký polní den v Chlumci nad Cidlinou.
 V sortimentu ozimé pšenice nechyběla loňská novinka – elitní ozimá pšenice Federer, představily se také letošní novinky – Bodyček, RW Nadal a Premio.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *