Podporují růst a chrání před škůdci

Výsledkem dlouhodobého výzkumu a vývoje v laboratořích Biologického centra AV ČR jsou dva originální přírodní přípravky pro podporu růstu a ochranu rostlin SUPRESIL DUO a NEMASIL FORTE. Díky použití živých organismů se jedná o účinné a ekologicky šetrné přípravky, které zušlechťují půdu, zvyšují využití živin a chrání rostliny před hmyzími škůdci. Informuje o tom tisková zpráva Biologického centra AV ČR.

SUPRESIL DUO je rostlinný biostimulant navržený speciálně pro podporu zdravého růstu a vývoje rostlin. Obsahuje užitečné mikroorganismy, které působí synergicky s rostlinami, zvyšují jejich odolnost vůči stresovým podmínkám a zlepšují absorpci živin. Pomáhá také posílit imunitní systém rostlin a chrání je před škůdci a chorobami.

NEMASIL FORTE je dalším významným přírodním přípravkem, který využívá živé organismy. Jeho klíčovou složkou jsou entomopatogenní hlístice, které představují přirozený a ekologický způsob boje proti škůdcům rostlin. Tyto hlístice účinně likvidují hmyzí škůdce a přispívají k udržení zdravého prostředí pro růst rostlin, informuje tisková zpráva s tím, že oba produkty zatím vyrábí Biologické centrum AV ČR.

Produkty vědci poprvé představili veřejnosti na letošní jarní výstavě Hobby v Českých Budějovicích. „V našem stánku jsme měli možnost prezentovat výhody našich přípravků a poskytovat odborné rady a informace. Velký zájem veřejnosti o tyto produkty a o další přírodní alternativy pro zdravé pěstování a ochranu rostlin proti škůdcům a chorobám nás mile překvapil,“ říká vedoucí řešitelského týmu Rostislav Zemek. Právě hledání inovativních řešení, která by poskytla pěstitelům rostlin ekologicky šetrné a účinné produkty, bylo hlavním cílem vědeckého vývoje.

Před samotným uvedením přípravků na trh výzkumníci provedli rozsáhlé testování přípravku SUPRESIL DUO s pomocí zájemců z celé České republiky. Pěstitelé měli možnost zdarma získat balení přípravku a zhodnotit jeho účinky při pěstování nejrůznějších druhů rostlin. „Velice nás těší, že většina respondentů potvrdila pozitivní účinky přípravku SUPRESIL DUO na růst a vitalitu pěstovaných rostlin,“ říká Monika Severinová, manažerka transferu technologií.

Oba přípravky jsou schváleny Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským a jsou povoleny pro použití v ekologické produkci v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/848. Přípravky vznikly jako výstupy projektu TP01010022 Podpora ověření aplikačního potenciálu 2.0 na Biologickém centru AV ČR se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu GAMA 2.*

Úvodní fotografie: Entomopatogenní houba Cordyceps fumosorosea je součástí biostimulantu SUERSIL DUO Zdroj Biologické centrum AV ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down