21.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle konceptu nejlepších odrůd

Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin v rámci zemědělské výstavy Naše pole prezentuje odrůdy ozimé řepky, které uspěly v některých typech svazových pokusů v předchozím roce. Pro návštěvníky je tento koncept atraktivní, protože každý rok zvítězí trochu jiné odrůdy. Za uplynulé „koronavirové“ roky zástupci svazu také propracovali dodatkové tabulky s charakteristikami k těmto odrůdám, jež kombinují číselné údaje se slovním vyjádřením a piktogramy znázorňujícími specifické vlastnosti a odolnosti.

Jak informoval doc. Ing. Petr Baranyk, CSc., zástupce Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO), v Nabočanech byly zařazeny tři nejlepší odrůdy poloprovozních odrůdových pokusů (POP SPZO 2020/2021) v sortimentu A, konkrétně hybridy Temptation, Batis a DK Excited. Dále také tři nejlepší odrůdy poloprovozních odrůdových pokusů (POP SPZO) v sortimentu B – Dominator, Keltor a PT298. Neméně důležité výsledky poskytují maloparcelní pokusy s odrůdami ze společného evropského katalogu (SEK SPZO), kde v loňském testování zvítězily RGT Tempo a Dazzler, oba též zařazené v expozici svazu v Nabočanech.

V posledních letech se na pomyslné stupně vítězů dostávají podle doc. Baranyka především hybridy (dané heterozním efektem hybridů), přestože zkouší i liniové odrůdy. Nutno dodat, že rozhodujícím kritériem pro umístění odrůd je výnos semen. Pokud by se bral v úvahu obsah oleje, jsou podle doc. Baranyka liniové odrůdy s řadou hybridů konkurenceschopné. Existují ale i výnosově úspěšné linie, mezi které patří například Sněžka, vyšlechtěná českou firmou Sempra, a. s. Ta se v loňském roce propracovala mezi nejvýkonnější odrůdy ozimé řepky a výnosově plně konkurovala významným hybridům. „Rozhodně se nedá říci, že liniové odrůdy skončily svoji etapu pěstování, svoje místo v praxi stále mají,“ dodal doc. Baranyk. Velmi důležité je podle něj také to, že výsledky svazových pokusů úzce korelují s výsledky zemědělské praxe – nejúspěšnější odrůdy pokusů SPZO mívají i velké uplatnění v praxi.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down