28.06.2017 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podezření na výskyt fytokaranténní bakterie Xylella fastidiosa se nepotvrdilo

Ukončené podrobné testování nepotvrdilo u žádného ze vzorků rostlin podezření na výskyt fytokaranténní bakterie Xylella fastidiosa. V tuto chvíli můžeme území ČR považovat za prosté výskytu této nebezpečné bakterie.

Uvedl to v tiskové zprávě Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Ten v uplynulých měsících informoval o vážném podezření na výskyt fytokaranténní bakterie Xylella fastidiosa v České republice. Podezření vzniklo na základě šetření prodeje rostlin vítodu myrtolistého původem ze španělské okrasné školky. Z té pocházely rostliny, které byly jako napadené zachyceny mimo území ČR. Laboratorní testování vzorků odebraných v ČR následně ukázalo podezření na přítomnost bakterie celkem u dvou druhů rostlin. Podrobné testování, nyní ukončené v zahraničí, toto podezření u žádného ze vzorků nepotvrdilo. „Můžeme proto konstatovat, že výskyt bakterie Xylella fastidiosa na území ČR potvrzen nebyl. V současnosti lze zahradnická centra Bauhaus a Hornbach považovat za prostá výskytu Xylella fastidiosa,“ uvádí ústav.
Dodává, že riziko zavlečení této obávané bakterie na území ČR však v žádném případě nelze podceňovat. ÚKZÚZ proto připravil a realizuje akční plán ochrany proti zavlečení Xylella fastidiosa. Z preventivních důvodů jsou nadále prověřovány lokality, kde se nacházely nebo mohly nacházet hostitelské rostliny této bakterie dodané ze španělské školky. „Rovněž průběžně provádíme rostlinolékařské kontroly nejvíce citlivých hostitelských rostlin bakterie, které pocházejí ze zemí s jejím výskytem a jsou dodávány na území ČR. Tyto kontroly se provádějí co nejdříve po dodání rostlin na území ČR s cílem minimalizovat tak riziko možného šíření bakterie Xylella fastidiosa z případně zamořených zdrojů, “ uvádí se dále v tiskové zprávě. Ústav varoval občany před nákupy zejména ovocných a okrasných rostlin z neprověřených zdrojů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down