30.08.2021 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pochlubili se rozsáhlým sortimentem

Komplexní sortiment obilnin představila na výstavě Naše pole firma SAATEN-UNION CZ s. r. o. V nabídce mají kromě liniových odrůd pšenice také hybridní materiály. V sortimentu ozimého ječmene pak disponují odrůdami s rezistencí vůči žluté zakrslosti ječmene. Pro zájemce o méně rozšířené obilniny je v nabídce také oves.

Odrůdou, ve kterou vkládají naděje, je ozimá pšenice Askaban (pekařská jakost A), uvedl zástupce společnosti Zdeněk Kadlec, DiS. Má výbornou a stabilní potravinářskou jakost, spojuje vynikající kvalitu všech hlavních parametrů, jako je pádové číslo, N-látky a má vysokou HTZ. Přitom ale dokáže poskytnou vysokou objemovou hmotnost, což je zvláštností této pšenice, popsal její hlavní výhody. Mrazuvzdornost je velmi dobrá, odrůda je tolerantní k vlastnosti pozemku, je plastická a vhodná do všech lokalit. „ Díky svojí jakosti a stabilitě je schopná zabezpečit kvalitní produkci za vysoké pěstební jistoty,“ uvedl Zdeněk Kadlec.

Jeho kolega Ing. Pavel Ježek, Ph.D., doplnil, že odrůda byla jako „A“ registrována jen kvůli objemu pečiva, ostatní parametry podstatné pro zpeněžení jsou na úrovni „E“. Na to, jak má velké zrno, velmi dobře odnožuje, má kolem 650 klasů na m2 a HTZ kolem 47 g. „Tento výsledek ale pochází i ze suchých let, kdy byla hodnota redukována,“ upozornil Ing. Ježek. Dodal, že například odrůda Patras, je z pohledu velkosti zrna totožná, liší se ale v počtu rostlin. Patras je více klasová odrůda a má zhruba 550 klasů na m2.

Ozimá pšenice Pirueta (A) patří podle Zdeňka Kadlece k velmi raným odrůdám a nemá žádnou slabinu. Má vyvážený zdravotní stav, i v raném sortimentu je na vysoké úrovni z pohledu výnosu. „Směřujeme ji i na horší půdy, kde zemědělci chtějí využít ranou sklizeň,“ upozornil.*

Další podrobnosti přináší týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down