24.10.2016 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počasí křískům nepřálo

Chladné a deštivé počasí koncem září a začátkem října 2016 nebylo optimální pro migraci křísků do ozimů a výhled počasí do konce října předpovídá obdobné podmínky.

Informoval o tom Ing. Kamil Holý, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni. Dodal, že navíc nepříznivé počasí posunulo setí části ploch ozimů až na polovinu října, což snižuje riziko napadení oproti časně setým porostům. Pokud nebude abnormálně suchý a teplý listopad, lze očekávat nízký výskyt viróz z podzimních infekcí. Výjimkou mohou být časně seté porosty, které začaly vzcházet ještě za horkých zářijových dní, kdy byla aktivita křísků velmi vysoká. V rizikových oblastech, s pravidelným výskytem WDV, bylo v letošním roce dostatečné jedno ošetření, u pozdně setých ploch vzcházejících koncem října bude ošetření záviset na průběhu počasí a počtu křísků v porostu - riziko napadení bude pravděpodobně nízké a většinou nebude třeba ošetřovat.
Napadení obilnin virovou zakrslostí pšenice (WDV) závisí na aktivitě dospělců kříska polního, kteří šíří virus ze zdrojů infekce (výdrol, trávy) na ozimy. Virus zakrslosti škodí nejčastěji v teplých, nížinných polohách, se zvyšující se nadmořskou výškou výskyt klesá, i když je početnost křísků vysoká. Mají totiž omezenou termoregulaci a jejich tělesná teplota závisí na teplotě okolního prostředí, ale nekopíruje teplotu v meteorologické budce. Dospělci i nymfy dokážou využít mikrostanovišť, jež jsou osluněná, za větrem a kde zůstal dostatek nezapravených posklizňových zbytků. Na těchto místech je vyšší teplota, křísci tam v podzimních chladných dnech koncentrují a v místě bývá i vyšší napadení.
Pro migraci křísků krajinou je důležitá délka slunečního svitu, která umožní během pár minut zvýšit teplotu těla natolik, že jsou jedinci schopni letu. Vliv slunce lze pozorovat v chladných, podmračených dnech. Pokud je zataženo, křísci skáčou jen několik desítek centimetru, jakmile na chvíli vysvitne slunce, do pár minut začnou létat, dodává Ing. Holý.*

 

Více si přečtete v některém z následujících čísel týdeníku Zemědělec. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down