Po dvou letech opět ve Stupicích

Po odmlce spojené s koronavirem uspořádali zástupci společnosti Selgen, a. s., tradiční Jarní polní seminář v areálu Šlechtitelské stanice ve Stupicích. Za toto „koronavirové“ období se společnosti podařilo registrovat v České republice 31 odrůd 13 druhů, v zahraničí dokonce 32 odrůd v jedenácti různých zemích světa. Vlajkovou lodí společnosti Selgen pro letošní rok je ozimá pšenice Kalbex.

Hlavní novinkou společnosti Selgen pro nadcházející sezónu je ozimá pšenice Kalbex (C/K), kterou představil šlechtitel této firmy Ing. Ondřej Veškrna, Ph.D. V letech 2019 až 2021 podstoupila tato nová odrůda, mimochodem potomek odrůd (Henrik x Premio) x Vanessa, státní registrační zkoušky. V nich ukázala svoji vysokou výkonnost ve všech výrobních oblastech (nejvýnosnější liniová odrůda pšenice ve zkouškách ÚKZÚZ 2019–2021). Na trhu se uplatní jako krmná, ale také pečivárenská pšenice pro výrobu oplatek, což potvrdilo i nezávislé testování firmy GoodMills Česko s. r. o. Také na základě tohoto vyjádření doporučuje firma Selgen Kalbex pro výrobu sušenek a oplatků. Z dalších vlastností upozornil Ing. Veškrna na nízkou hodnotu Zelenyho testu, velmi nízkou vaznost mouky, středně vysoké až vysoké číslo poklesu a objemovou hmotnost na úrovni 784 g/l. Agrotechnika odrůdy je nenáročná.

K dalším odrůdám, které obohacují sortiment ozimé pšenice společnosti Selgen, patří odrůda unikátní svojí raností – Megan (A). Podle šlechtitelky společnosti Selgen Ing. Ireny Bížové je Megan ve zralosti reálně posunuta před Bohemii o pět až sedm dní, což z ní činí nejranější odrůdu aktuálně pěstovaného sortimentu. Nová odrůda dosahuje A kvality, vyrovnané HTS i v suchých letech (průměr 40 g), stabilní a vysoké má podle Ing. Bížové i dusíkaté látky (14,5 %) a objemovou hmotnost (797 g/l). Zaujme také velmi dobrým zdravotním stavem, kde šlechtitelka vypíchla odolnost vůči virózám (7,5 bodu z 9). V pěstitelské technologii je podle Ing. Bížové ze všeho nejdůležitější podívat se na pole včas a všechny zásahy přizpůsobit ranosti ve správné vývojové fázi, obvykle týden před odrůdami typu Bohemie.

Čtveřicí dalších novinek ozimé pšenice se zabýval ve své přednášce Dr. Ing. Pavel Horčička, ředitel šlechtění společnosti Selgen. Adina (A) vznikla kombinací Elly x Graindor x Julie. Do vínku tak dostala vysokou jakost (ve většině parametrech E, pouze Zelenyho test A), kvalitu pečiva, výnos a stabilní odolnost k chorobám. Z křížení odrůd Tobak x Manager vznikla další novinka Skif (A). Vedle vysokého výnosu Dr. Horčička vyzdvihl zdravotní stav (zejména listu) a vysokou odolnost vůči poléhání, díky tomu se hodí do trendu low-input odrůd. V současné době je zařazen do soutěže na DLG-Feldtage, prochází také registračními zkouškami v Nizozemsku. Zajímavou novou odrůdu je i Petronela (B), která dosahuje vysoké výnosy ve všech zkoušených zemích – ČR, Rakousko a Maďarsko. K tomu řečník doplnil dobrý zdravotní stav i odolnost vůči poléhání a vysokou mrazuvzdornost. Rodiči jsou Seladon x Kalahari. Sled novinek uzavírá ozimá pšenice Nonstop (Secese x JB Asano, B), opět s vysokým výnosem, vynikající mrazuvzdorností a stabilní odolností k poléhání.

Přednášející hovořili také o ozimém ječmeni, ozimé řepce a v neposlední řadě aplikaci Selgen Rádce, která představuje praktický mobilní katalog. Zajímavostí je i projekt Ecobreed. Společnost Selgen v tomto slovinském mezinárodním projektu participuje od roku 2018. Cílem projektu je optimalizace a zpřístupnění druhů a odrůd pro pěstitele v režimu ekologického zemědělství. Předmětem projektu jsou čtyři plodiny – pšenice, brambory, pohanka a sója.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down