17.04.2023 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy lnu a konopí stále nízké

Agrotechnickým vstupům pro pěstování lnu a konopí byl věnován seminář, který uspořádal Svaz lnu a konopí ČR, z. s., a Agritec Plant Research, s. r. o. Přednášející hovořili o mnoha tématech včetně vývoje ploch těchto plodin, nabídce odrůd nebo vlivu hnojení na jednotlivé výnosové parametry.

Směry pěstování a vstupy v pěstitelských technologiích olejného lnu a konopí setého popsala Ing. Marie Bjelková, Ph.D. (Agritec Plant Research). Uvedla, že v roce 2022 byla sklizňová plocha konopí v ČR 343 ha, největší podíl dosáhl Jihomoravský kraj: 114 ha. Výrazně narostl počet odrůd této plodiny v Evropské unii, před deseti lety se jejich počet pohyboval kolem čtyřiceti, nyní je jich zhruba sto. Mezi největší šlechtitele patří Francie a Itálie. Oznámila, že Společnost Agritec se stane výhradním zástupcem odrůd konopí z Ukrajiny.
Co se týče olejného lnu, v minulém roce se v ČR pěstoval na 1932 ha, jde o mírný nárůst oproti minulým rokům. Ing. Bjelková připomněla, že se mámě nízko- středně- a vysokolinolenové typy lnu. Výrazně se liší také podle obsahu kyanogenních glykosidů, jejichž obsah se podle ní zřejmě bude časem sledovat. Odrůd olejného lnu je v EU celá řada, ve šlechtění dominuje Francie, kde se ale obnovují zhruba po pěti letech.
Ing. Bjelková upozornila na existují normy na obsah kontaminantů, konkrétně tetrahydrokanabinolu u konopí, a návrhy u mykotoxinů a kyanogenních glykosidů u lnu. Pro prodeji do Německa je třeba počítat s tím, že odběratelé informace o obsahu kyanogenních glykosidů požadují.
Podpory osiv lnu a konopí v ČR shrnula Ing. Markéta Altová z Ministerstva zemědělství ČR. Shrnula spektrum hlavních dotací a připomněla, že také v tomto roce se vyplácí podpora na použité uznané osivo lnu (18 Kč/kg), technického konopí (100 Kč/kg) a dalších plodin. Termín podání žádosti je od 1. 7. do 15. 7. 2023. Platí pro maximální množství 150 kg/ha u lnu a 90 kg/ha u konopí. Upozornila na ohlašovací povinnost podle zákona č. 167/1998 Sb.; nově podle paragrafu 29b platí do jednoho měsíce od osevu nebo výsadby. Splnit ji musejí osoby, které pěstují konopí na ploše větší než 100 m2. Formulář lze vyplňovat elektronicky. Plocha osetá konopím, která ale zatím není definitivní, loni dosáhla 554,7 ha, což zahrnuje i plochu indoor.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down