27.09.2016 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plochy brambor se stabilizovaly

V České republice se plochy brambor s ohledem na předcházející sezónu s vysokými cenami za tuto komoditu stabilizovaly, uvedl to na semináři pořádaném firmou Medipo Agras H. B., spol. s r. o., Havlíčkův Brod, její ředitel Ing. Vlastimil Rasocha. V letošním roce se podle statistiky brambory pěstují na celkové ploše 23 414 hektarů. Evropská unie, zejména státy EU-5, zaznamenala meziroční navýšení plochy asi o 5 %, a to zejména brambor pro zpracování na hranolky.

Ing. Rasocha hovořil o paradoxní situaci, která nastala, kdy vyšší výnos brambor očekávají oblasti střední Evropy, jako jsou Polsko, Česká republika, Bavorsko, Rakousko a další, zatímco vyloženě velmi nízké, možná nejnižší v historii lze předpokládat zejména ve Francii, v Belgii, jižní části Nizozemska a ve Velké Británii. Vzhledem k vysoké ceně za tuto komoditu ve státech na západ od nás nehrozí podle řečníka z těchto oblastí dovozy, naopak je možné je očekávat z Německa a zejména Polska, které k nám nedováželo brambory léta.

Cena za brambory by se v tuzemsku měla stabilizovat na 3 Kč/kg a neměli bychom se pod tuto hodnotu dostat. „Pokud se nám podaří, abychom neklesli pod tři koruny, myslím si, že by cena měla pomalu začít růst a na jaře bychom mohli být mezi čtyřmi až pěti korunami za kilogram,“ informoval Ing. Rasocha.

Letošní rok přirovnává v tuzemsku k roku 2014, kdy se při přibližně stejném výnosu a ploše dovezlo sto tisíc tun brambor. Jak říká, dovozy nás opět ovlivní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down