Celková plocha konzumních brambor v hlavních pěstitelských zemích Evropské unie, tedy v Německu, Belgii, Nizozemsku a Francii se meziročně zvýšila o 2 % na celkových 507 300 ha, tedy o 10 100 ha. Na základě statistik a prvních odhadů o tom informovala asociace NEPG (North-western European Potato Growers), která sdružuje tamní pěstitele.
V porovnání s pětiletým průměrem představuje nárůst 0,9 %. Koncem zimy a začátkem jara se přitom odhadovalo, že plocha v roce 2022 klesne, a to v důsledku stále vyšších výrobních nákladů, dodává NEPG. Podle jejích informací někteří producenti škrobu a někteří pěstitelé čerstvých tržních brambor přecházejí na produkci brambor na zpracování. Vzhledem k růstu obecných výrobních nákladů se pěstitelé domnívají, že smluvní ceny pro sklizeň v roce 2023 by se měly odvíjet od tohoto růstu. Výrobní náklady na brambory, které v posledních dvanácti měsících neustále stoupaly, budou mít v roce 2023 určitě vliv na výměru a produkci brambor, soudí NEPG.
Bude záležet na počasí
Nová úroda brambor, ať už se jedná o rané (hlavně v Německu a Belgii), nebo pozdní, roste rychle a zpravidla se dobře vyvíjí. Některá pole vykvetla dříve než obvykle, aniž by došlo k uzavření řádků, což znamená, že potenciální produkce by mohla být nižší, uvádí NEPG. Účinnost zavlažování není tak dobrá jako obvykle a někde se kvůli vyšším cenám energie nezavlažuje, nebo je zásah odložen. Výkyvy počasí (horké období, vydatné srážky, sucho) by mohly v příštích dnech či týdnech přinést další překvapení, a to kvůli jejich vlivu na konečný výnos a kvalitu.
Vliv politiky i cen
Na plochu a produkci brambor v roce 2023 by mohlo mít vliv více faktorů. Je třeba zvážit vliv vysoké ceny pšenice, řepky, kukuřice na zrno a vyšší ceny pronájmu půdy. Nová environmentální omezení související s návrhem Evropské komise snížit do roku 2035 používání přípravků na ochranu rostlin na polovinu by také mohla omezit budoucí plochy brambor anebo odradit pěstitele, uzavírá NEPG.*