Vegetace plevelů je ovlivňována řadou rozličných faktorů prostředí. Mezi nejvýznamnější patří vliv pěstované plodiny, která určuje termín a délku vegetačního období pro plevele. Vlivem současných podmínek hospodaření se do popředí dostávají především agresivní a odolné druhy plevelů. Orná půda je intenzivně hnojena, zpracovává se především minimalizačními technologiemi a zjednodušuje se střídání plodin. Právě opakující se pěstování stejných plodin, a to i několik let po sobě, umožňuje některým druhům plevelů, aby se snadno konkurenčně prosadily a intenzivněji zaplevelovaly porosty plodin.
Životní cykly plevelných rostlin se postupně slaďují s používanou technologií pěstování a s vlivem porostů převažujících plodin. Změny v pěstitelských systémech se promítají také do složení půdní zásoby semen plevelů, což vyvolává dlouhodobé změny ve druhovém složení flóry plevelů a v intenzitě zaplevelení. Měnící se podmínky na orné půdě měly za následek vymizení řady druhů plevelů, které se nebyly schopny přizpůsobit. Snížení počtu druhů plevelů však nemusí být nutně spojené s nižší intenzitou zaplevelení.
U jarních obilnin dochází k rychlému nárůstu biomasy a většina dvouděložných jednoletých plevelů v těchto porostech vzchází jednorázově. Z hlediska plevelného spektra jsou často zastoupeny druhy ze skupiny přezimujících plevelů, jako jsou hluchavky, ptačinec prostřední, violka rolní, heřmánkovité a brukvovité plevele. Ze skupiny časně jarních plevelů jsou to oves hluchý, opletka obecná, merlík bílý či hořčice polní. V pozdějším vegetačním období a při vyšších teplotách se v prořídlých místech porostů prosazují pozdně jarní druhy, jako jsou merlík bílý, bér sivý nebo ježatka kuří noha.
Tyto a další informace přináší článek zveřejněný v časopise Úroda (1/2021). Autoři v čele s Ing. Janem Winklerem, Ph.D., z Mendelovy univerzity v Brně se v něm zabývají také závislostí hustoty porostu obilnin na zaplevelení. Jak v závěru uvádějí, optimální hustotu porostu lze použít k potlačení plevelů. Reakce jednotlivých druhů plevelů je ovšem odlišná. I v zapojených porostech jsou schopny prosadit se druhy, jako jsou violka rolní a svízel přítula.*