04.03.2019 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plánují recyklaci fosforu z odpadu

Ve Švýcarsku zvažují, že budou získávat fosfor potřebný pro zemědělství z odpadních vod a dalších zdrojů. Uvedla to v časopisu Agrarforschung Schweiz Gabriele Schachermayrová, zástupkyně ředitele spolkového úřadu pro zemědělství. Upozornila, že stát je zcela závislý na importu fosforu, kterým kryje požadavky na hnojení touto živinou. Recyklací lze přitom získat více fosforu, než Švýcarsko pro využití v zemědělství potřebuje.

Gabriele Schachermayrová shrnuje, že od roku 1990 se díky růstu efektivity hnojení fosforem snížilo ve Švýcarsku čtyřnásobně a v roce 2015 činilo jen 4000 tun. Prostřednictvím konzumovaných potravin se většina této živiny dostane do odpadních vod a čistírenských kalů, které se pálí a popel se uloží, nebo využije při produkci cementu. Materiál má ale přitom velký substituční potenciál pro minerální fosforečná hnojiva. Dalším zdrojem jsou jateční odpady.

Využívání takového zdroje může přispívat k trvale udržitelnému zpětnému získávání živin a Švýcarsko by mohlo potřebu fosforečných hnojiv pro zemědělství krýt z vlastních zdrojů, tvrdí Gabriele Schachermayrová. Studie, kterou spolkový úřad pro zemědělství zadal, podle ní ukazují, že pro taková hnojiva existuje jak tržně-hospodářský potenciál, tak akceptace v zemědělství. Musejí mít ale nízkou zátěž kontaminanty, konkurenceschopnou cenu a dostupnost živin pro rostlinu.*

Další podrobnosti najdete v některém z následujících čísel týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down