19.05.2014 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pícninářský den na Vysočině po třetí

Plochy jetelovin sice ustupují, ale zájem o pěstování pícnin je stále velký. Dokázala to i účast na třetím ročníku Pícninářského dne v Novém Městě na Moravě. Přítomní se kromě ukázky travních a jetelových druhů a jejich směsí mohli těšit na informace o regulaci výskytu širokolistých šťovíků nebo na stroje pro výrobu, přísev či údržbu travních porostů.

„V současné době se v České republice pěstují trávy přibližně na deseti tisících hektarů a jeteloviny na sedmi tisících hektarů. Roční výroba trav dosahuje šesti tisíc tun a jetelovin dva tisíce tun. Podíl členů sdružení tak pokrýval v roce 2012 pětaosmdesát procent pěstovaných ploch i semenářské produkce trav a jetelovin u nás,“ přiblížil doc. Ing. Bohumír Cagaš, CSc., výkonný ředitel Sdružení pěstitelů travních a jetelových semen, a dodal, že plochy jetelovin ustupují.

Trávy, jeteloviny a jejich směsi pro různé využití

 Na poli o rozloze 2,5 hektaru bylo oseto 19 poloprovozních parcel, z toho devět směsmi (jetelotravní, luční, pastevní a travní pro bioplynové stanice) a deset čistých druhů trav a jetele lučního. Ing. Ivan Houdek z DLF Hladké Životice a doc. Hejduk seznámili přítomné s vysetými druhy a směsmi. Ing. Houdek připomněl, že přísevy do stávajících travních porostů jsou vždy silně závislé na úhrnu a rozdělení srážek po provedeném přísevu. Před přísevem je také nutno herbicidně omezit problematické plevele (zejména širokolisté šťovíky a pampelišku lékařskou). Je vhodné k tomu využít  podzimní období, kvůli vyšší účinnosti herbicidů a také proto, že není omezeno využití největší píce v následující seči, jako je tomu při jarní aplikaci. Bezprostředně před přísevem je třeba mechanicky odstranit mechy a stařinu. Je vhodné využít k tomuto zásahu prutové brány s tuhými pruty (povrch půd by měl být suchý), které dokážou nakypřit povrch půdy v prázdných místech.

Stroje pro ošetřování pícnin

Na závěr se představilo několik firem, Agrotrans Otice, s. r. o., APV, Dagros, Grasrenov a P & L, spol. s r. o., které vystavily své stroje české i zahraniční výroby pro obnovu, přísev nebo údržbu travních porostů. K vidění byly z diskových například stroj Vredo, STP 300, pro povrchový přesev s válci pak APV, Güttler či prutové brány s přísevem Grasrenov. Při sklizni pícnin se předvedly stroje Fella a Pöttinger.*

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down