Slovenské Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) zabezpečuje komplexní výzkum a shromažďování poznatků z oblasti trvale udržitelného využívání a ochrany přírodních, především půdních zdrojů a vody pro pěstování rostlin a chov zvířat. Zabezpečuje také kvalitu, bezpečnost, inovace a konkurenceschopnost potravin i nepotravinářských výrobků zemědělského původu, produkčního i mimoprodukčního vlivu zemědělství na životní prostředí, rozvoj venkova a transfer poznatků výzkumu do praxe.
NPPC vzniklo sloučením sedmi výzkumných organizací na Slovensku, které se zabývají nějakou formou zemědělského výzkumu. V Nabočanech se za NPPC představil Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany prostřednictvím svých dvou výzkumně-šlechtitelských stanic lokalizovaných v Malom Šariši a ve Vígľaš-Pstruša. V poslední době roste podle Ing. Petera Hozlára, Ph.D., vedoucího Výzkumně-šlechtitelské stanice ve Vígľaš-Pstruša zájem o odrůdu PS Lubica. Je to kříženec pšenice ozimé formy letní a špaldové pšenice. Odrůda si po nutriční stránce zachovává kvalitu špaldové pšenice a zároveň dosahuje vysokých výnosů zrna, které není třeba odplevovat, řekl vedoucí stanice s tím, že v sortimentu nalezneme také špaldovou pšenici PN Mislina a dvě dvojzrnové pšenice PN Durgalova a PN Zirnitra. Dalším rostlinným druhem jsou odrůdy tritikale, středně raná odrůda Pletomax, odrůda s dobrou zimovzdorností a výnosností Pingpong a velmi výnosná odrůda PS Tecko. Čtvrtá odrůda Mareto byla vyšlechtěna v Malom Šariši.
Jarní odrůdy zahrnují pět odrůd jarní pšenice a jsou osinaté i bezosinné. Do jarního sortimentu patří i pět odrůd ovsa nahého a osm odrůd ovsa pluchatého. Letos registrovanou novinkou je oves nahý Inovec. Zájem byl i o dvě odrůdy černoplevnatého ovsa registrované v loňském roce. „Díky dobré stravitelnosti a energetické hodnotě se odrůdy Hucul a Norik uplatňují zejména ve výživě koní. V našich podmínkách dokonce svými výsledky překonaly odrůdu Raven,“ zdůraznil.
Pohanka a mák
Kromě obilnin pochází ze slovenského šlechtění také odrůda pohanky seté Špačinská. Odrůda byla vyšlechtěná na tehdejší Výskumno-šľachtiteľskej stanici Borovce – pracoviště Špačince, odkud nese i svůj název. Tato středně raná odrůda pohanky má v porovnání s odrůdou Pyra o šest dní kratší vegetační dobu.
Z dalších plodin zmínil Ing. Hozlár mák setý. Mnohým českým pěstitelům jsou známé slovenské odrůdy Bergam, Gerlach, Opal, Major a Maratón. „Kromě těchto modrosemenných odrůd máme i jednu bělosemennou odrůdu Albín, ta však v České republice nemá velké zastoupení, protože řada pěstitelů preferuje modrý mák,“ poznamenal Peter Hozlár. Návštěvníci mohli přímo na stánku NPPC ochutnat makový štrůdl z modrosemenného i netradičního bělosemenného máku.*