27.06.2017 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstování maloobjemových pícních plodin z čeledi bobovitých

Čeleď Fabaceae, česky bobovité (motýlokvěté, luštinaté) je z hlediska množství zástupců třetí největší. Patří do ní 730 rodů a 19 400 druhů. Druhy této čeledi se vyskytují téměř na celém světě s výjimkou vodního prostředí. Jedná se o byliny nebo dřeviny (stromy, keře, polokeře), na jejichž kořenech se převážně vyskytují hlízky s nitrogenními bakteriemi rodu Rhizobium, poutajícími vzdušný dusík.

V České republice jsou zaznamenáni zástupci 44 rodů. Charakteristickým znakem jsou květy sloučené do hroznovitých květenství, pouze zřídka se vyskytují květy jednotlivé. Květní kalich je srostlý z pěti lístků, koruna je tvořena taktéž pěti lístky rozlišenými na pavézu, křídla a člunek. Pavézou je horní, zpravidla největší lístek, sousední dva lístky tvoří křídla a dva zbývající jsou srostlé ve člunek. Generativní orgány jsou vesměs ukryté uvnitř květu a přístupné pouze přes určitý opylovací mechanismus. Tento mechanismus zajišťuje při návštěvě hmyzu jeho kontakt s generativními orgány a efektivní přenos pylu.

Představení jetele panonského, jetele alexandrijského, tolice dětelové a jetele perského, jejich agrotechniky a využití podložené výzkumem se ujali v článku umístěném v červencovém vydání časopisu Úroda Ing. Daniela Knotová, Ph.D., Zemědělský výzkum, spol. s r. o., Troubsko, a Ing. Jan Pelikán, CSc., Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r. o., Troubsko.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down