21.07.2023 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pečlivě vybrané kvalitní odrůdy

Tradičním vystavovatelem na Našem poli v Nabočanech je společnost VP Agro, spol. s r. o. Dominantní zastoupení v expozici této firmy mají odrůdy ozimé pšenice domácího i zahraničního šlechtění a sortiment ostatních obilnin.

Jak uvedl zástupce společnosti VP Agro Ing. Karel Sýkora, Ph.D., RGT Telemark (E/A), RGT Racer (A/B) a RGT Davirio (E/A) jsou novinky společnosti VP Agro z branišovického šlechtění RAGT Czech, s. r. o. RGT Telemark je velmi raná odrůda se středně vysokými rostlinami a nízkou HTZ i bezproblémovým přezimováním. Potravinářská kvalita je na vysoké úrovni – kromě objemu pečiva splňují všechny parametry kvalitu E. „Pokud někdo hledá v raném sortimentu vysoce jakostní pšenici pro mlynárenské účely, tato odrůda se jeví jako ideální k vyzkoušení,“ doporučil řečník. K dispozici je již pro letošní zásev.

Expozice společnosti VP Agro nahlédla i do budoucnosti – RGT Racer a RGT Davirio jsou ozimé pšenice připravené pro rok 2024, obě z raného až velmi raného sortimentu. RGT Racer patří k méně odnoživým odrůdám středního vzrůstu, výnosově vyniká v kukuřičné a řepařské výrobní oblasti. Ing. Sýkora vyzdvihl také velkou HTZ (48 g), vysokou mrazuvzdornost, nepoléhavost i nadprůměrně hodnocenou odolnost vůči padlí na listu a ke rzi plevové.

Zajímavou novinkou je i RGT Davirio, jehož rodiči jsou odrůdy Dagmar a Viriato, po nichž zdědil ranost, toleranci k suchu a výbornou odnoživost, po Viriatu i osinatost. Velmi dobře pracuje s dodaným dusíkem a běžně dosahuje vysokých N-látek, kvůli objemu pečiva je odrůda oficiálně registrovaná jako krmná. V ostatních parametrech se podle Ing. Sýkory jedná o velmi kvalitní potravinářskou pšenici.

Úspěšným sortimentem společnosti VP Agro jsou osinaté odrůdy převážně francouzského šlechtění. Jsou ranější, přesto u nich podle Ing. Sýkory nalezneme rozdíly v ranosti a lze je sestupně seřadit následovně: RGT Borsalino (A), Viriato (E/A), RGT Sacramento (B/C) a RGT Venezio (A). RGT Borsalino je loňská novinka s velmi dobrou odnožovací schopností, na jaře je podle katalogu schopna udržet odnože i ve velmi suchých podmínkách, rychlý podzimní i jarní vývoj jí umožňuje také plně využít zimní vláhu. Jak uvedl Ing. Sýkora, odrůda byla zkoušena v různých termínech výsevu a velmi dobře zvládá i pozdní výsevy. Vyznačuje se také dobrým zdravotním stavem včetně dobré odolnosti vůči fuzariózám, vysokou odolností k poléhání, bezproblémovým přezimováním a schopností zvládat stres i v závěru vegetace. To vše se podílí i na vysokých výnosech. Tato odrůda je díky své ranosti vhodnou předplodinou pro ozimou řepku, doplnil Ing. Sýkora. Zajímavostí další osinaté odrůdy RGT Venezio je vedle vysoké kvality též zdravotní stav, zejména odolnost ke rzi pšeničné a plevové. Je také chlortoluron rezistentní a má velmi dobrou odolnost k vyzimování a poléhání. Ing. Sýkora upozornil i na vysokou HTZ (47 g) a výnos (nejvýnosnější A odrůda v Soutěži technologií 2021).

Mezi osvědčenými odrůdami ozimé pšenice vyzdvihl Ing. Sýkora RGT Depot (A) a RGT Ritter (A), obě klasové odrůdy z německé šlechtitelské stanice RAGT v Silstedtu. Pozici nejpěstovanější pšenice v České republice neopouští v posledních šesti letech odrůda RGT Reform. Mezi nejprodávanější pšenice patří také RGT Ponticus (E), aktuálně si v tuzemsku drží šestou pozici.

Novinkou je RGT Revolver (C), vycházející z odrůd Sherif a RGT Reform, kterému se podobá habitem i vlastnostmi. Jak upozornil Ing. Sýkora, jde o typicky krmnou intenzivní odrůdu, která disponuje mimořádným výnosovým potenciálem a zdravotním stavem.

Mezi prezentované odrůdy patřil také RGT Specialist (B/C), mimořádně zdravá pšenice, která mimo jiné disponuje genem odolnosti vůči stéblolamu Pch1, vyzkoušená je i v ekologickém zemědělství. Velmi dobře snáší sucho, horší podmínky pěstování i pozdní výsevy, podle Ing. Sýkory ale dobře reaguje i na intenzifikační vstupy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down