Společnost Corteva oznámila první patentovanou hybridní technologii nového druhu u pšenice bez využití GMO. Na rozdíl od jiných systémů hybridizace pšenice, které se spoléhají na starší technologie, podle ní funguje ze 100 % u zárodečné plazmy (germplasm) pšenice. To umožňuje rychlejší genetické zisky a dodávky osiva v komerčním měřítku.
Takto získanou hybridní ozimou pšenici Hard Red plánuje firma uvést na trh v Severní Americe již v roce 2027 a postupně své portfolio rozšiřovat.
Tři hlavní přednosti
Nová hybridní technologie, o které společnost Corteva informovala v tiskové zprávě, by podle ní mohla mít několik zásadních přínosů.
Jde například o zvýšení výnosového potenciálu o 10 % při stejné spotřebě půdy a zdrojů. Další předností má být být vyšší odolnost vůči suchu. Pokusy společnosti ukazují, že tato hybridní pšenice může v prostředí s nedostatkem vody přinášet zhruba o 20 % vyšší výnosy než elitní odrůdy, což by zemědělcům pomohlo lépe se přizpůsobit dopadům měnícího se klimatu. Technologie také urychlí uvedení nové elitní zárodečné plazmy na trh zvýšením rozsahu produkce mateřského osiva oproti technologiím konkurence.
„Společnost Pioneer představila hybridní kukuřici ve 20. letech minulého století a od té doby naše technologie pomohla dosáhnout více než 600% nárůstu průměrných výnosů,“ řekl Sam Eathington, ředitel pro technologie a digitální technologie společnosti Corteva. Dodal, že díky jejich nové patentované technologii dokážou přinést podobné revoluční výhody a výnosový potenciál další klíčové plodině.
Společnost dodává, že zatímco u jiných plodin, jako je kukuřice, benefity z hybridní technologie v průběhu let exponenciálně rostly, problémy s produkčními systémy pšenice představovaly překážky pro důsledné a nákladově efektivní využívání této technologie. To v konečném důsledku omezovalo schopnost dosáhnout významného zlepšení výnosů.*