20.04.2018 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ozimá peluška získala cenu časopisu

Cenu za inovaci v rostlinné výrobě, kterou redakce časopisu Úroda uděluje v rámci konání veletrhů Techagro, Silva Regina a Biomasa, obdržela letos ozimá peluška Frostica od šlechtitelů akciové společnosti Selgen. Redakce ocenila, že odrůda poskytuje vysoký výnos zelené a suché hmoty a je po dvacetileté přestávce teprve druhou ozimou peluškou registrovanou v České republice.

Odrůda, která byla přihlášena do soutěže o Grand Prix Techagro 2018 a získala také nominaci, by mohla být významnou exportní komoditou, stejně jako její předchůdkyně Arkta. O vlastnostech odrůdy s námi přímo na veletrhu hovořila šlechtitelka společnosti Selgen Ing. Kateřina Bělská, která zastoupila nepřítomného Ing. Romana Tyllera, jenž je autorem pelušky.

Pro které účely je Frostica určena?
Ozimá peluška je ozimá forma krmného hrachu, který se používá především pro krmivářské účely– přímo na zelené krmení – nebo jako komponenta luskoobilných směsek do siláží a senáží. Samozřejmě se dá využít i na sklizeň zrna nebo na zelené hnojení po zaorání.

Jaký poskytuje výnos zelené hmoty?
U Frosticy se pohybuje kolem 35 t/ha, záleží samozřejmě na ročníku.

Liší se od jarní formy hrachu nebo pelušky?
Jarní formy polního hrachu se většinou nepoužívají na sklizeň píce, zpravidla se jedná o úponkaté typy, které jsou určeny hlavně ke sklizni semene. Jarní krmný hrách – peluška je také využíván pro zakládání luskoobilných směsek, ale i na sklizeň zrna. Odrůda Arvika ze Selgenu je podílem množitelských ploch na třetím místě mezi hrachy u nás. Ozimé formy ale poskytují vyšší výnosy, protože mají na jaře výhodu jarní vláhy.*

Celý rozhovor najdete v připravované Úrodě č. 5/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down