22.08.2019 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oslovují svými vlastnostmi

Společnost VP AGRO, spol. s r. o., představila širokou nabídku odrůd. O pestrosti portfolia napovídá již druhové zastoupení plodin – nechyběly obilniny – pšenice, žito, ječmen a tritikale, přehlídka obsahovala i kukuřici, sóju a slunečnici.

Ing. Petr Shejbal, vedoucí oddělení osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro, v první řadě upozornil na novinku portfolia ozimé pšenice, kterou je RGT Aktion (A). Tato odrůda by se mohla stát nástupcem známé ozimé pšenice RGT Rebell (A). Podobně jako on i RGT Aktion disponuje genem Pch 1, který zajišťuje vysokou odolnost proti chorobám pat stébel. Nová odrůda má ovšem výrazně lepší mrazuvzdornost, na úrovni dalšího ověřeného materiálu RGT Reform. Patří mezi intenzivní výnosné odrůdy s velmi dobrým zdravotním stavem, díky kterému je vhodná i po setí po obilnině. Ing. Shejbal vyzdvihl zejména výbornou odolnost vůči rzem, upozornil ale na slabší odolnost vůči padlí, jež lze jednoduše řešit. V ozimé pšenici firma VP Agro sází zejména na nově zavedené odrůdy, vedle novinky RGT Aktion, také na RGT Reform (A), Ponticus (E) a již ověřené Viriato (A).

Zajímavou součástí portfolia je i ozimé tritikale a novinka loňského roku Cedrico, nízká zrnová odrůda pšeničného typu registrovaná v České republice. Podle Ing. Shejbala zaujme výnosovým potenciálem (nejvyšší výnos v registracích v České republice i v Německu, nejvýnosnější tritikale v SDO 2014–2017) i velice dobrým zdravotním stavem společně s vysokou odolností k poléhání. Díky nízké kumulaci mykotoxinů v zrnu je ideální složkou krmných směsí. V nabídce této odrůdě sekunduje také loňská novinka Tender PZO, tritikale žitného typu, které je naopak určené zejména na GPS pro bioplynové stanice. Podle německých registračních zkoušek jde o nejvýnosnější ozimé tritikale na GPS.

Zajímavostí u další ozimé obilniny, žita, je odrůda Herakles, která sortiment firmy VP Agro obohacuje již mnoho let, ale málem o ni pěstitelé přišli (po zrušení právní ochrany firmou Monsanto byla naštěstí v letošním roce zaregistrována ve Švédsku a na základě EU katalogu může být prodávána i v ČR). Jako syntetická populace stále podle Ing. Shejbala patří k nejpěstovanějším žitům v České republice, pěstitelům poskytuje velmi dobrý poměr cena/výkon. Uplatnění je široké – na zrno, senáž i siláž.

Ozimý ječmen, to jsou novinky dvě – Torpedo a Pixel. „Torpedo je dvouřadý ječmen s vyššími výnosy než dosahuje odrůda Sandra,“ nastínil Ing. Shejbal. U Pixelu, který pochází ze šlechtění Secobra Saatzucht stejně jako loňská novinka Sonnengold, zdůraznil, že patří k nejvýnosnějším odrůdám ječmene s velice dobrým zdravotním stavem. Jako ranější odrůda může být i dobrou volbou před řepku, domnívá se řečník. A právě sortiment ozimé řepky společnost VP Agro obohacuje také o nové materiály. Z domácího šlechtění firmy Sempra pochází ozimá řepka Sněžka, která byla v rámci registračních zkoušek Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) registrována jako nejvýnosnější liniová odrůda. Novým hybridem je RGT Jakuzzi ze šlechtění RAGT. Zaujme vysokým výnosem ve všech oblastech pěstování, vyrovnaným zdravotním stavem s vysokou odolností vůči poléhání i mrazuvzdorností. Velice zajímavým je hybrid Absolut firmy Limagrain Central Europe S. E., o. s., který aktuálně prochází registračními pokusy s výbornými výnosovými výsledky. Podle Ing. Shejbala má v sobě mimo jiné zabudovanou odolnost vůči viru žloutenky vodnice, gen odolnosti k fomě a sníženou pukavost šešulí.

Také portfolio odrůd jarních plodin přináší mnoho zajímavých materiálů. Ing. Marcela Shejbalová, manažerka zahraničního obchodu a marketingu osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro, vyzdvihla jarní tritikale Team PZO s možností celoročního výsevu. Vedle klasického jarního termínu s ním mají výborné zkušenosti při výsevu na konci června/počátku července po sklizni ozimé GPS, osvědčil se i pozdně podzimní výsev jako přesívka v listopadu. Odrůda je určena zejména pro sklizeň hmoty, ale může se využít i na zrno. Novinkou loňského roku je zrnový typ tritikale Alambic vyšlechtěný francouzskou společností Lemaire Deffontaines. Odrůdu lze použít jako přesívkové tritikale i k pozdním podzimním výsevům. Ze sortimentu jarní pšenice upozornila Ing. Shejbalová na osinatou odrůdu Sensas, která zaznamenává výborné výsledky v suchých letech, a bezosinou odrůdu RGT Doubleshot. Obě v elitní pekařské kvalitě. Jarnímu ječmeni dominuje odrůda Aligator, německá odrůda ze šlechtění IG Pflanzenzucht, která má registraci pouze v České republice. Jde o krmný ječmene s velmi vysokým výnosem, přihlášen do Seznamu doporučených odrůd.

Odborný výklad dostali návštěvníci od zástupců firmy VP Agro také k širokému sortimentu kukuřice a slunečnice, ale též ke třem odrůdám soji: Stumpa je již v množení, odrůdy Solena a RGT Shouna stojí na startovní čáře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down