19.05.2023 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oslavili 75 let šlechtitelské stanice v Hrubčicích

Již 75 let slaví v letošním roce Šlechtitelská stanice v Hrubčicích, která spadá pod společnost Limagrain. Výročí společnost připomněla minulý týden na slavnostním společenském setkání v Čejkovicích. Hovořilo se na něm o historii stanice, významu společnosti Limagrain a plánech do budoucna.

Jedním z významných hostů byla Elisabeth Chanliaudová, ředitelka výzkumu a vývoje společnosti Limagrain Europe. Konstatovala, že šlechtí celkem osm plodin, v období 2021/2022 uvedli více než 80 nových odrůd. Připomněla, že společnost Limagrain je družstvo vlastněné francouzskými farmáři, kteří v roce 1965 vytvořili šlechtitelskou společnost. Ta neustále rostla a stala se postupně pátou největší semenářskou společností na světě. Také díky akvizicím a fůzím se šlechtitelskými stanicemi, jako je například Šlechtitelská stanice v Hrubčicích. Společnost Limagrain má v Evropě celkem 27 šlechtitelských a pokusných lokalit a dvě velká technologická centra. K tomu disponuje velkou sítí pokusů napříč třiceti evropskými zeměmi. Šlechtitelská stanice v Hrubčicích se podílí na třech programech, kontinentálním programu jarního ječmene, ozimé pšenici a řepce olejce.
Elisabeth Chanliaudová uvedla, že klíčové výzvy šlechtění nejsou v současnosti příliš jednoduché, šlechtitelé čelí jednak extrémům počasí, což zahrnuje především neobvyklé teploty nebo nedostatek či nadbytek vody. Musejí se vypořádat s požadavky na bezpečnost potravin, problémy s chorobami, škůdci a dalšími faktory. Přitom ubývá počet látek na ochranu rostlin, které je možné používat. Důležitá je také kvalita potravin a krmiv.
Velmi důležité je podle ní využít rozvoj nových technologií, jakou jsou drony nebo nové možnosti využití získaných dat. Připomněla, že šlechtění je do jisté míry závod s časem a šlechtitelé vědí, že je třeba pokusit se zkrátit některé procesy ve šlechtění. Zdůraznila, že Limagrain je světová společnost a je přítomná ve všech hlavních oblastech, kde se pěstují obilniny. Proto využívá variabilitu různých prostředí a technologie pro urychlení šlechtitelského procesu nebo zpracování a shromažďování dat.
Na akci vystoupil například i Ing. Zdeněk Šonský, manažer pro obiloviny, luskoviny a len společnosti Limagrain Česká republika, s. r. o. Zdůraznil dlouhodobou kvalitní práci tuzemského týmu a uvedl, že Limagrain u řady obilnin drží co do podílu na trhu první pozici.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down