16.10.2018 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opomíjený význam vytrvalých pícnin na orné půdě

V každém článku, příručce či učebnici jsou detailně popsány výhody plynoucí pro zemědělce a půdu z pěstování vytrvalých pícnin na orné půdě. Bývá popsán i jistý druh výhod z environmentálního úhlu pohledu. Největším opomíjeným přínosem vytrvalých porostů je jejich výjimečnost a nezastupitelnost v osevním postupu, která je dána jejich vytrvalostí, jenž poskytuje půdě čas a klid.

Opomíjeným významem vytrvalých pícnin se v ÚRODĚ č. 10 na str. 66 zabývají Ing. Antonín Kintl ze společnosti Zemědělský výzkum, spol. s r. o., a Ing. Jakub Elbl, Ph.D., z Mendelovy univerzity v Brně. Mimo jiné uvádějí, že neuvážené snížení ploch víceletých plodin, zejména jetelů a vojtěšek, ruku v ruce se sníženými požadavky na produkci píce z jetelotrav, vedlo ke vzniku omezených sledů plodin přímo závislých na ekonomicky nejzajímavější zemědělské komoditě. Došlo k narušení standardního střídání plodin, které se odráží na pěstování příbuzných plodin na jednom pozemku a nedodržování doporučených odstupů při jejich pěstování. Role pícnin v osevním postupu by neměla být pouze při pěstování jednoletých variant jako doplněk osevních postupů, ale jejich místo by mělo být jako součást hlavních tržních plodin.

V textu je vysvětlen také pojem Bio-drilling, což je technologie zpracování půdy s využitím samotných rostlin, a to jejich kořenového systému.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down