Opakované ošetření proti stonkovým krytonoscům zasáhne v teplejších oblastech i blýskáčky v poupatech

Monitoring stonkových krytonosců v řepce stále pokračuje a po ochlazení ve 13. týdnu je třeba se připravit na návrat jarních teplot. Ve všech oblastech bude nutné ošetření zopakovat, v teplejších oblastech ošetření zasáhne i blýskáčky v poupatech. Stále se čeká na hlavní nálet krytonosce řepkového, který se objevuje ve žlutých miskách ve slabé intenzitě. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Teploty ve 13. týdnu padaly pod bod mrazu, což mohlo podle Rostlinolékařského portálu poškodit hlavně nakvetlé ovocné stromy (meruňky). Přelet brouků sice mírně polevil, ale v porostech řepky nastěhovaní brouci využívali k páření a kladení vajíček každou teplejší periodu. V posledním týdnu byla potvrzena vajíčka stonkových krytonosců v okresech: České Budějovice, Cheb, Chrudim, Jindřichův Hradec, Klatovy, Litoměřice, Olomouc, Praha-východ, Přerov, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Vsetín. Jednalo se o nadmořské výšky 227–526 m.

V miskách jsou stále nalézáni v silné převaze dospělci krytonosce čtyřzubého. Větší nálety se očekávají v další vlně oteplení. Aplikace v závěru týdne v oblastech, kde řepka dosáhla růstové fáze 50 BBCH zasáhne i blýskáčka řepkového. Aplikace insekticidů na bázi acetamipridu by mohla citlivé populace v brzkých fázích účinně regulovat, vysvětluje aktualita RL portálu.

Jak dále uvádí, pro první aplikaci se doporučuje kombinace pyretroidů s acetamipridem (ke zvýšení účinnosti je vhodné snížit pH postřikové jíchy). Tato kombinace by měla zajistit přímý i reziduální účinek. Ošetření bude třeba nejpozději do deseti dnů opakovat. Pro druhou aplikaci je vhodné využít jen čistý pyretroid. Kombinace s acetamipridem je vhodné využívat při silných náletech, čistý pyretroid při slabším náletu. K oddálení rezistence je třeba účinné látky insekticidů kombinovat. Z map rezistence na RL portále je patrné, že si pyretroidy i acetamiprid udržují stále relativně dobrou účinnost proti stonkovým krytonoscům. Lokálně se však mohou vyskytovat rezistentní populace, které nemusí na jednu či druhou skupinu již adekvátně reagovat.

Signalizace ošetření na plochách s výskyty pobytových stop nad prahem škodlivosti a opakovaného ošetření by měla přijít po oteplení koncem 13. týdne. Porosty jsou z pohledu výskytu chorob relativně čisté, lokálně se objevují slabé výskyty fomového černání, dodává portál.

Aktuální situaci výskytu monitorovaných chorob a škůdců v řepce olejce v ČR lze sledovat na RL portálu pod záložkou plodina brukev řepka olejka v Mapách výskytu.

*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down