Olejnina, která nevychází z kurzu

Řepka patří k nejvýznamnějším plodinám českých polí. I když se tato olejnina pěstuje v posledních letech na výměře kolem 400 000 hektarů a pěstitelé s ní mají nemalé zkušenosti, o čerpání nových poznatků je stále velký zájem. Důkazem toho byl 6. Den Preolu pořádaný v Nabočanech koncernem Agrofert, a. s. Pořadatelé připravili pro návštěvníky odrůdový pokus tvořený zejména výběrovými odrůdami Preol ideal, založeny byly také varianty s různými systémy základní a doplňkové výživy a zpracování půdy včetně půdní sondy, zaznělo i mnoho dalších zajímavých informací.

Den Preolu patří především polním pokusům. Na pozemcích Osevy Agri Chrudim, a. s., byla řepka zaseta po ozimé pšenici 24. 8. Napříč odrůdovými pokusy s dvaceti materiály bylo založeno osm variant hnojení. Z programu Preol Ideal se mohli návštěvníci seznámit se 14 odrůdami (celkově tento program v letošním roce obsahuje 16 materiálů – 13 hybridů a tři liniové odrůdy) – Cortes, PX104, Arsenal, Artoga, DK Exquisite, DK Excellium, DK Explicit, Marathon, Inspiration, Sherpa, Rohan, SY Carlo, ES Alegria a Xenon.

Jak zaznělo z úst odborníků, díky velkému nárůstu biomasy začínají chybět rostlinám živiny. Z chorob se objevuje na této lokalitě zejména verticiliové vadnutí, plíseň zelná a alternárie.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down