07.07.2020 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy, se kterými pšenka pokvete

A to v každém počasí! O tom vás nyní přesvědčí firma BOR, dceřiná společnost koncernu RWA, která má pro vás v letošním roce hned několik žhavých kandidátů pro osev vašich polí.

Kdo by v dnešní době nesháněl pšenici do sucha? Není problém, my takovou „velbloudí odrůdu“ máme. Je to pšenice ozimá Barranco, která v Německu splňuje požadavky na E kvalitu a v posledních dvou letech 2018 a 2019, kdy bylo celé území našich západních sousedů zasaženo extrémním suchem, byla vyhodnocena v rámci státních odrůdových zkoušek (BSA) jako nejvýnosnější elitní materiál v celém sortimentu testovaných odrůd. Bonusem je zároveň velice dobrý zdravotní stav, dobrá odolnost poléhání a výborná stabilita čísla poklesu.

Kdo jste členem fanklubu odrůdy JB Asano a již jste netrpělivě čekali na přírůstek do rodiny, máte jej mít v odrůdě Asory, která po tatínkovi zdědila nejen potravinářskou kvalitu A, ale hlavně velice dobrou práci v sušších podmínkách. Je to odrůda s nadprůměrnou odnoživostí, ale zároveň s velice dobrou kompenzační schopností do produktivity klasu. Maminka (odrůda Memory) v tomto případě vychytala tatínkovy neduhy a výrazně vylepšila mrazuvzdornost, stabilitu čísla poklesu a zdravotní stav. Registrace v ČR proběhla v roce 2019 a výsledky tuto odrůdu pasovaly do pozice nejvýnosnějšího nově registrovaného „áčka“ na trhu. V Německu Asory momentálně okupuje 5. příčku v pořadí nejmnoženějších odrůd.

Úspěšná evropská odrůda Apostel představuje novou generaci pšenic s výborným zdravotním stavem listu, a proto lze při jejím pěstování zcela vynechat příslušné fungicidní ošetření bez negativního vlivu na výnos. Snese velice dobře horší zacházení a také horší pozemky. Není snadné najít ranější „áčko“ s jistotou přezimování, které je navíc odolné a plastické, ale Apostel všechna tato kritéria splňuje. V Německu patří mezi TOP 10 nejmnoženějších odrůd ozimé pšenice.

V praxi neexistuje mnoho naprosto univerzálních „globálních“ odrůd, ale Gordian je bezesporu jednou z nich. Registrován v ČR byl v roce 2014 v chlebové jakosti a od té doby si získává stále větší skupinu oblíbenců. Jedná se o velice plastickou, nepoléhavou odrůdu, kterou je možné úspěšně pěstovat po obilnině i kukuřici, při nízké intenzitě a na velmi rozmanitých lokalitách. Velmi dobře zvládá přísušky a pozdní termíny setí. Při střední odnoživosti dokáže skvěle kompenzovat výnos, zejména počtem zrn v klasu. Exceluje v objemové hmotnosti a stabilním čísle poklesu.

Posledním želízkem v ohni je krmná pšenice WPB Calgary (kvalita B/C), která byla v roce 2018 v neošetřené variantě pěstování nejvýnosnější nově registrovanou odrůdou. Je tedy zřejmé, že kromě excelentního výnosu, který se v této kategorii odrůd jaksi předpokládá, vyniká mimo jiné také velice dobrým zdravotním stavem, zejména listu. Významnou předností je krátké stéblo, a tudíž nepoléhavost. Pokud čekáte deštivé žně, nezoufejte, tato odrůda velmi dobře odolává porůstání zrna. Z ostatních kvalitativních parametrů vyniká vysokým obsahem škrobu na úkor dusíkatých látek. Velice dobře snáší také pozdní termíny setí.

Hodně pěstitelských úspěchů!

Ing. Kamil Štípek, Ph.D.

Ing. Jarmila Kratochvílová

BOR, s. r. o.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down