21.06.2021 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy řepky s genem rezistence R54 proti viru žloutenky vodnice

Infekce virem žloutenky vodnice (Turnip yellows virus; TuYV) byla v porostech ozimé řepky v Evropě poprvé zaznamenána v polovině 80. let 20. století. Na území České republiky byl TuYV poprvé detekován v roce 1992. Virus žloutenky vodnice infikuje listy, stonek i všechny části šešule řepky.

Tématem se v Úrodě č. 5/2021 zabývá spolu s dalšími autory Ing. Eva Zusková z České zemědělské univerzity v Praze. Připomíná, že symptomy vyvolané TuYV jsou velice rozmanité a mohou být zaměnitelné s následky abiotických stresů. Typickými příznaky jsou žloutnutí, zfialovění či zčervenání listového pletiva mezi žilnatinami, které může být doprovázeno i zakrněním. Dochází k redukci listové plochy a vytváří se menší množství prvních větví na stonku.

Hlavním vektorem  TuYV je mšice broskvoňová (Myzus persicae). Bylo prokázáno, že přezimování velkého množství mšic v porostu řepky vede k masovému šíření TuYV. Počet rostlin napadených virem žloutenky vodnice v porostu řepky narůstá od podzimních měsíců do dubna, kdy bývá koncentrace viru v hostitelských rostlinách nejvyšší.

Pěstitelům lze doporučit pěstování odrůd řepky s genem rezistence proti TuYV, je ovšem třeba brát ohled nejen na to, že odrůda má gen rezistence, ale také na její výnosový potenciál. Za tři roky testování bylo zjištěno, že některé odrůdy bez deklarovaného genu rezistence mohou dosahovat stejných nebo dokonce lepších výsledků než některé odrůdy s genem rezistence. Ze získaných výsledků vyplývá, že v případě výskytu viru přináší pěstování rezistentních odrůd v průměru lepší výsledky, což ale nemusí platit pro všechny rezistentní odrůdy v sortimentu.

Spolehlivou možností ochrany proti rozšíření virových onemocnění v řepce je aplikace insekticidních látek tak, aby bylo zabráněno přenosu pomocí hmyzích vektorů. Již během 80. let minulého století potvrdily první pokusy účinnost tohoto způsobu ochrany. Další studie dokázaly, že komplexní ochrany řepky proti mšicím je dosaženo buď každotýdenní aplikací pirimikarbu, anebo jednorázovou aplikací deltamethrinu ve fázi dvou pravých listů. Postřik lambda-cyhalothrinem podle studií snižuje výskyt TuYV o 65–86 %.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down