Společnost Pioneer Hi-Bred Northern Europe Sales Division GmbH prezentovala na výstavě Den Zemědělce v Unčovicích nejvýznamnější hybridy kukuřice a novinky vhodné zejména do oblasti Hané. Věnovali se též portfoliu slunečnice a nechyběla ani mobilní laboratoř SILAB pro expresní rozbory celých rostlin kukuřice, ale také konzervovaných objemných krmiv.
Vybrané portfolio kukuřice
Ing. Oldřich Dostál, regionální zástupce společnosti Pioneer na Hané, představil vybrané portfolio kukuřice. Za jeden z nejvýznamnějších hybridů na zrno považuje P8834 (FAO 280), který se v Evropě pěstuje na výměře zhruba 280 tis. ha. Vzhledem ke svému habitu jej lze v případě potřeby použít i na silážní účely. Díky velmi dobrému poměru výnosu a sklizňové vlhkosti je pro pěstitele přínosný i z hlediska ekonomiky, doplnil regionální zástupce. Jeho další předností je vysoká odolnost vůči suchu a vysokým teplotám – patří do kategorie suchovzdorných hybridů Optimum AQUAmax.
Novinkou pro nadcházející sezónu je též zrnový hybrid P8902 (FAO 290), který prochází registračním řízením ÚKZÚZ. Ing. Dostál připomněl loňské výsledky, kdy dosáhl výnosu 111,7 % na průměr kontrolních odrůd. Jde tedy o velmi výkonný hybrid s nízkou sklizňovou vlhkostí (21,6 %) do teplejší bramborářské výrobní oblasti a řepařské výrobní oblasti. Postupně (v rámci let) by měl nahrazovat P8834.
Dvojice pro vysokoprodukční dojnice
Mezi nejrozšířenější hybridy kukuřice na siláž v České republice patří P8888 (FAO 290) s typem zrna mezityp až zub. Jak uvedl Ing. Dostál, je bohatě olistěný, vysoký se silným stonkem a nadstandardně vysokým výnosem silážní hmoty i škrobu (doplněným velmi dobrou stravitelností) a energie z hektaru. Pro tyto vlastnosti byl zařazen do prestižních kategorií Milk Power a Energy Power. Díky jeho vlastnostem je stále perspektivní a oblíbenou odrůdou, dodal řečník.
Zabýval se také silážní novinkou, která doplní sortiment ve své ranostní kategorii, a to hybridem P9002 (FAO 300), opět mezityp až zub a držitel obou kategorii Milk Power i Energy Power. Rostliny jsou vysoké, bohatě olistěné s mohutnou palicí. Podle Ing. Dostála dosahuje nový hybrid velmi vysokých výnosů stravitelné energetické siláže pro vysokoprodukční dojnice.
Pro kombinované využití
Vysoký výnos zrna i siláže je charakteristický pro kombinovaný hybrid P9610 (FAO 320) s typem zrna zub. Jak upozornil Ing. Dostál, v obou kategoriích prošel zkoušením ÚKZÚZ a překonal průměr kontrolních odrůd (103,9 % v zrnu, 102,4 % v siláži). Disponuje značkou Optimum AQUAmax.
Již několik let má v sortimentu společnost Pioneer hybrid P9241 (FAO 330) s typem zrna zub. Ing. Dostál připomněl, že právě v Unčovicích při veřejných sklizních kukuřice dosahoval za posledních pět let vysokého výnosu zrna s velmi dobrou sklizňovou vlhkostí. Hybrid P9241 se díky robustnosti a vysoké stravitelnosti (s vysokým obsahem škrobu) úspěšně využívá také na siláž. Opět nese označení Optimum AQUAmax.
Zaměřeno na slunečnici
Společnost Pioneer ve svém portfoliu cílila v Unčovicích také na slunečnici, u níž mají na trhu v ČR významné postavení. Odrůdy spojuje velmi dobrý zdravotní stav a vysoký výnos nažek. Ing. Dostál poukázal i na ranost, kdy disponují extra raným hybridem P62LE122. Mezi velmi rané pak patří P63LE113, P63LE166 nebo P63HE143, high-oleic hybrid slunečnice vybavený Express technologií herbicidní ochrany proti plevelům. V portfoliu naleznou pěstitelé i celou řadu dalších odrůd slunečnice, včetně krmného typu hybridu nebo slunečnice vybavené Clearfield Plus technologií herbicidní ochrany.
Chytrá mobilní laboratoř
Již více než 15 let provozuje společnost Pioneer mobilní laboratoř SILAB, zejména pro předsklizňové rozbory kukuřice. Pomocí spektrometru dokážou určit sušinu, popeloviny, NL, tuk, škrob, vlákninu, NDF, ADF, ELOS, NEL, ale hlavně obsah volných cukrů, který by měl být do 4 %. Pro zákazníky společnosti Pioneer jde o službu poskytovanou v rámci servisu zdarma.*
Úvodní fotografie: Ing. Oldřich Dostál představil portfolio společnosti Pioneer prezentované v Unčovicích Foto Barbora Venclová