30.04.2024 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy, které se pěstují po celém světě

Tradiční seminář společnosti Selgen, a. s., ve Stupicích se zaměřil na nové odrůdy v sortimentu ozimých obilnin i segment  řepky. Dominantní novinkou je ozimá pšenice Luxus ze šlechtění společnosti Selgen. Jak připomněl Dr. Ing. Pavel Horčička, ředitel šlechtění, v České republice má Selgen zaregistrovaných 68 odrůd ozimé a jarní pšenice, v rámci Evropské unie je to nezanedbatelný 3% podíl. Odrůdy společnosti Selgen se uplatňují po celém světě, například i v Mongolsku či Kazachstánu.

Luxus mezi pšenicemi

Čerstvou novinkou, kterou představila šlechtitelka Ing. Irena Bížová ze společnosti Selgen, je poloraná ozimá pšenice Luxus se stabilní A jakostí. Jejími rodiči jsou známé odrůdy Julie a Zeppelin. V registračních zkouškách (2021–2023) dosáhla nejvyššího objemu pečiva ze zkoušených odrůd velmi raného sortimentu (666 ml), vysoké vaznosti mouky (61,2 %) i nejvyššího alveografického hodnocení v roce 2022 (332). Po dva roky zkoušení měla odrůda Luxus také nejvyšší Zeleny test (65 ml). Ing. Bížová hovořila také o agrotechnických charakteristikách, kdy nová pšenice metá jeden až dva dny před Bohemií. Je středně odnoživá s výškou 97 cm, k poléhání je středně odolná, vyznačuje se výbornou mrazuvzdorností a vyrovnaným zdravotním stavem, včetně velmi vysoké odolnosti ke rzi pšeničné, fuzariózám i virózám.

V rámci registračních zkoušek prokázala nová ozimá pšenice velmi dobré adaptační schopnosti k různým podmínkám, kde si zachovávala vysokou stabilitu výnosu a jakosti napříč ročníky. Jak upozornila Ing. Bížová, velmi vhodná je zejména do řepařské výrobní oblasti. Na předplodinu nemá specifické požadavky, lze ji zařadit po obilnině i kukuřici, toleruje časné i pozdní setí. Dokáže ovšem velmi dobře zhodnotit intenzivní podmínky, dobře využije kvalitativní hnojení dusíkem. Ke stabilizaci výnosu a jakosti ocení aplikace morforegulátoru: CCC ve fázi konec odnožování až počátek sloupkování, v intenzivních podmínkách pak kombinaci CCC na konci odnožování s aplikací Moddusu ve fázi sloupkování. Fungicid na listové choroby by měl být standardem, uvedla Ing. Bížová.

Další novinky

Seminář se zaměřil i na celou řadu dalších novinek. Patří mezi ně raná ozimá pšenice Inka (B), vhodná jako předplodina před řepku, i osinaté pšenice Foxx (A) a Ampleur (B). V sortimentu ozimého žita je novinkou výnosná odrůda Avantasia, která disponuje rezistencí k BaYMV 1 a BaYMV 2, a poskytuje tak vysokou bezpečnost v oblastech s infekcí virovou žlutou mozaikou ječmene.

Další informace přinese týdeník Zemědělec a časopisy Úroda a Farmář.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down