Od osiva po digitální řešení

Mění se klima, společnost i politická rozhodnutí s dopady na zemědělskou výrobu. Firma BASF na tyto výzvy reaguje řadou inovací, které její zástupci představili v rámci tiskové konference pořádané v Nizozemsku, v sídle šlechtitelské společnosti Nunhems Netherlands BV, dříve spadající pod firmu Bayer. Pro Evropu mezi nejdůležitější novinky patří účinná látka mefentrifluconazole s obchodním názvem Revysol, rozšiřující se digitální technologie i například uzavřený systém plnění postřikovačů easyconnect. Díky akvizici široké škály podniků a aktiv společnosti Bayer nabízí firma BASF ucelený sortiment v divizi Agricultural Solutions od osiv, přes řešení ochrany rostlin po digitální technologie. Inovace v propojení všech těchto aktivit tak odpovídají na aktuální potřeby, které směřují k udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí.

V oblasti ochrany rostlin čeká pěstitele celosvětově řada inovací. V současné době je pro Evropu nejdůležitější nová fungicidní účinná látka mefentrifluconazole, označovaná jako Revysol. Jde o inovativní účinnou látku ze skupiny triazolů s kurativním a dlouhodobým preventivním účinkem. Oproti stávajícím azolovým přípravkům není v současné době ohrožena restrikcemi. Revysol je určen proti široké škále chorob v mnoha plodinách. V Evropě bude primárně v kombinaci s dalšími účinnými látkami pod různými obchodními názvy orientován do obilnin, později také kukuřice a zeleniny. Nejvyšší účinnost mefentrifluconazole prezentuje firma BASF v pšenici proti braničnatce pšeničné a rzi pšeničné. Uvedení na trh v Evropě je předpokládáno v sezóně 2019/2020, nejprve ve Francii.

Nové digitální technologie ve spojení s konvenčními přípravky jako je Revysol jsou podle Vincenta Grose, President Agricultural Solutions BASF SE, součástí řešení udržitelného zemědělství. Pod digitální platformu xarvio Digital Farming Solution spadají produkty xarvio Field Manager, xarvio Scouting a xarvio Helathy Fields, nový obchodní model, který pro Českou republiku ještě není dostupný. Čeští zemědělci si v současné době mohou v App Store nebo Google Play do svých chytrých mobilních telefonů stáhnout zdarma první dvě jmenované aplikace.

Závěr konference patřil uzavřenému systému plnění postřikovačů easyconnect, který je šetrný nejen pro obsluhu, ale také životní prostředí. Systém easyconnect se skládá ze dvou částí – dvojité zátky, díky níž je možné pracovat s kanystry tak, aby obsluha nepřišla do kontaktu s přípravky na ochranu rostlin, a adaptéru. Zatímco adaptérem lze vybavit jakýkoliv postřikovač, šroubovací uzávěry kanystrů musí být standardizované, pro tento projekt se spojily přední chemické firmy – BASF, Adama, Corteva Agriscience, Nufarm a Syngenta. Do sezóny 2021/2022 budou takto vybaveny kanystry zmiňovaných firem v Dánsku, Německu, Francii, Nizozemsku a ve Velké Británii, v plánu je postupné uvedení i v dalších zemích.

Více informací přinese týdeník Zemědělec a časopis Úroda.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down