Skladištní škůdci, zejména zástupci hmyzu, roztočů a hlodavců, představují značné riziko pro uskladněné potraviny. Způsobují hmotnostní ztráty, snižují kvalitu zrna a mohou vést k významným ekonomickým ztrátám. Jejich přítomnost může také ohrozit bezpečnost potravin, což má negativní dopady na spotřebitele.
Přestože syntetické insekticidy stále dominují v kontrole těchto škůdců, jejich použití je spojeno s řadou rizik. Existuje proto celá řada důvodů pro omezování používání syntetických insekticidů v ochraně plodin ve skladech. Především se jedná o zanechávání reziduí a prokázaný nepříznivý vliv na zdraví člověka i životní prostředí. Mnoho syntetických přípravků bylo z tohoto důvodu podrobeno přísným regulacím, které v konečném důsledku vedly k jejich deregistracím. Následkem toho se zvyšuje výskyt rezistence škůdců vůči zbývajícím insekticidům, což snižuje jejich účinnost, uvádí spolu s dalšími autory z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Mgr. Tomáš Vendl, Ph.D., v Úrodě č. 9/2021.
Alternativní metody v ochraně skladů
S ohledem na tyto problémy je stále naléhavější hledání alternativních metod ochrany rostlin, jako je například biologická kontrola škůdců, která je šetrnější k životnímu prostředí a zdraví člověka. Biologická kontrola, která využívá přirozené nepřátele škůdců, nabízí ekologicky udržitelnou alternativu k syntetickým insekticidům. Tento přístup nejenže snižuje riziko vzniku rezistence, ale také minimalizuje negativní dopady na necílové organismy. Důvod je ten, že mnoho druhů je specializovaných na jeden nebo několik málo druhů škůdce. To se týká zejména parazitoidů, mezi něž patří zejména takzvané vosičky (apokritní blanokřídlí). Ti se vyznačují tím, že během života využívají jednoho jedince škůdce, kterého nakonec usmrtí. Typicky se jedná o vajíčko nebo larvu (případně kuklu) škůdce, do/na něhož naklade samička parazitoida jedno nebo více vajíček, z nichž se se vylíhnou larvičky, které se živí hostitelovými tkáněmi. Predátoři se rovněž vyznačují tím, že svou kořist usmrtí, ale na rozdíl od parazitoidů během života využívají více než jednoho jedince kořisti a většinou nejsou tak specializovaní. Do této skupiny patří zejména draví roztoči (v prostředí skladů například rod Cheyletus), ploštice (zejména hladěnky rodu Xylocoris), nebo různí brouci (střevlíci, drabčíci aj.). Jako poslední ekologická skupina ve výčtu přirozených nepřátel skladištních škůdců schází ještě patogeny, shrnuje autor.*
Úvodní snímek: Tmavka Systolesp. Foto Tomáš Vendl