26.09.2020 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana proti plísni bramboru byla náročná

Dostatek srážek v květnu, červnu a v červenci vytvořil vhodné podmínky pro plíseň bramboru a srážkově příznivý byl i srpen, a to v převážné většině oblastí, kde se brambory pěstují. V ranobramborářské oblasti se choroba objevila v posledním květnovém týdnu, ohniska sekundárních infekcí byla nejdříve zjištěna v zavlažovaných porostech. V bramborářské oblasti byly výskyty zaznamenány již v druhé červnové dekádě, což je velmi časný termín. Od druhé poloviny června se plíseň začala šířit epidemicky. Informují o tom ve svém článku v časopise Úroda Ing. Ervín Hausvater, CSc., a Ing. Petr Doležal, Ph.D., z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o.

Ochrana proti plísni bramboru vyžadovala včasné zahájení fungicidních postřiků, velmi intenzivní ošetřování nejúčinnějšími přípravky a zkrácení běžných intervalů. Jak autoři vysvětlují, častá aplikace postřiků byla nutná zvláště proto, že intenzivní srážky smývaly fungicidní film a bylo také třeba ošetřit nové přírůstky. Vzhledem k zamokření porostů se to však vždy nedařilo a bylo obtížné provést postřiky v potřebném termínu a udržet tak v porostech nepřetržitou fungicidní clonu. Trvale vlhká půda a intenzivní srážky umožnily také rozsáhlou infekci hlíz, ke které docházelo v některých případech již od června. V nevysychající půdě spory původce tvořící se v nati snadno přežívaly a postupně byly srážkami proplavovány k hlízám. Za této situace bylo obtížné ochránit hlízy před infekcí. Podle odborníků z Výzkumného ústavu bramborářského fungicidy nedokázaly zcela zamezit šíření infekce a tvorbě spor. Předčasné ukončení vegetace, které je důležitým opatřením pro omezení zdroje infekce a tím ochranu hlíz, nebylo možné včas uplatnit, protože v mnoha případech nebyl ještě zajištěn výnos. Navíc možnost rychlého a účinného ukončení vegetace v letošním roce u konzumních brambor byla omezená zákazem použití desikantů s účinnou látkou diquat. Mechanické zničení natě nebo jeho kombinace s aktuálně povolenými desikanty nemůže účinnost diquatu zcela nahradit.

Letošní ročník kromě ztrát také přinesl celou řadu poznatků z ochrany proti plísni bramboru, z nichž příspěvek Ing. Ervína Hausvatera, CSc., a Ing. Petra Doležala, Ph.D., zahrnuje předběžné výsledky účinnosti fungicidů na plíseň v nati.*

Více informací přináší říjnové vydání časopisu Úroda (10/2020).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down