18.01.2024 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana brambor tradičně i nově

Tradiční odborný bramborářský seminář uspořádala v polovině ledna společnost Certis Belchim Czech Republic s. r. o. v hotelu Tři Věžičky ve Stříteži. Pěstitelské plochy brambor podle ČSÚ v roce 2023 dosahovaly necelých 21 tisíc ha, z nichž se sklidilo 533 tis. tun hlíz. Jaké mají tuzemští pěstitelé brambor možnosti ochrany porostů, se dozvěděli účastníci semináře.

Úvodního slova se ujal Ing. Aleš Urbánek – ředitel české pobočky. Jak vysvětlil, od 1. července 2023 došlo ke změně názvu a loga společnosti. Celosvětovým představitelem společnosti Certis Belchim je nyní Mark Waltham, který také proklamuje motto společnosti: „Naším posláním je vyvíjet a dodávat udržitelná a inovativní řešení ochrany rostlin, která se řídí nejlepším technickým poradenstvím a znalostmi trhu.“

Novinky v sortimentu

Sortiment přípravků společnosti Certis Belchim do brambor se pro letošní rok rozšířil o tři novinky, informovala Ing. Dita Chytková. První z nich je preemergentní herbicid Bokator s účinnými látkami diflufenikan a aclonifen. Tento přípravek proti širokému spektru dvou- i jednoděložných plevelů je vhodný jak do brambor, tak to slunečnice. Aplikační dávka 1,9 l/ha zajistí dlouhodobý reziduální účinek potlačující plevele včetně ježatky kuří nohy. Pro posílení spektra účinku je vhodná kombinace herbicidů do brambor v dávce 1 l/ha Bokator + 2 l/ha Sinopia. Tyto přípravky nabízí Certis Belchim v akčním balíčku. Druhou novinkou je vysoce účinný fungicid proti plísni bramborové Areli (ú. l. cyazofamid a valifenalate) s preventivním a kurativním účinkem. Přípravek účinkuje i na rezistentní kmeny plísně bramborové a je odolný proti dešti již 30 minut po aplikaci. Výhodou je také to, že nemá omezení v ochranném pásmu povrchových a podzemních vod. Podle infekčního tlaku je doporučená hektarová dávka 0,8–1l v BBCH 17 až 59. Další novinkou v sortimentu nejen do brambor je měďnatý fungicid Cobran (ú. l. hydroxid měďnatý) s baktericidním účinkem. Proti plísni bramborové je doporučená aplikace 2 kg/ha, proti černání stonku bramboru (Erwinia carotovora) je dávka 0,252 kg/ha.

Celý článek si můžete přečíst v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down