26.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeká se nižší produkce brambor

Meziroční pokles produkce brambor v České republice by se mohl letos pohybovat v rozmezí 15-20 %. Uvedl to v pátek na Bramborářských dnech v Havlíčkově Brodě Ing. Josef Králíček z Českého bramborářského svazu s tím, že svaz predikuje nižší z uvedených hodnot. Na semináři se hovořilo o situaci kolem brambor v ČR a Evropě, návštěvníci si také mohli prohlédnout výstavku hlíz poškozených různými patogeny, ochutnat některé odrůdy brambor a prohlédnout si sortiment zástupců odrůd.

Ing. Králíček dodal, že v ČR je výrobní cena kilogramu brambor 4–5 Kč. Dodal, že v EU vzrostla poptávka po bramborách na zpracování. Ministr zemědělství Marek Výborný hovořil o podpoře pěstování brambor. Jak uvedl, program Q CZ zůstane zachován, ale prochází renotifikací. Měla by zůstat i podpora v rámci národních dotaci ve výši 40 mil. Kč pro příští rok. Vyzval k účasti v odbytových organizacích pro lepší vyjednávací pozici. I tady je možnost finanční podpory.

Z pole musí včas

Ředitel Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o., Ing. Jaroslav Čepl, CSc., shrnul letošní průběh vegetace z pohledu pěstování brambor a hovořil o účinnosti herbicidů. Popsal výsledky pokusu ve kterém se s neošetřenou kontrolou porovnávalo použití herbicidu Plateen 41,5 WG v dávce 2,5 kg/ha, inovovaného kypřiče, a kombinace kypřiče s postemergentní aplikací herbicidu Titus 25 WG (40 g/ha). Výnos varianty s herbicidem Plateen dosáhl 48,36 t/ha (100 %), kontrola 25,6 %, kypřič 87,2 % a kypřič + Titus 105 %.
Ing. Čepl také dodal, že v letošním roce patřily k nejvýznamnějším biotickým škodlivým činitelům černání stonku a mandelinka. Upozornil i na důležitost včasné sklizně brambor kvůli redukci napadení drátovcem. Jako příklad z roku 2021 uvedl, že 17. 9. bylo napadeno 36 % hlíz, zatímco 15. 10. to bylo už 100 %.
Ing. Barbora Dobiášová, ředitelka Odboru osiv a sadby Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského posluchače seznámila se situací týkající se sadby. Uvedla, že se pro výsadbu roku 2023 dovezlo 9843 t sadby (180 odrůd), což je obvyklá hodnota.
Letos přihlášená plocha sadbových brambor je 2455 ha, rostlo na ní 185 odrůd. K 18. 10. bylo neuznáno 13,7 % množitelské výměry, podle Ing. Dobiášové to ale není neobvyklé, protože nejdříve se testují velmi rané odrůdy, kde je největší podíl odrůd náchylných na virové choroby. Předpokládá, že výsledná hodnota bude určitě nižší, zřejmě pod 10 %.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down