01.09.2023 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ocenění pro rostlinnou výrobu

Nedílnou součástí výstavy Země živitelka je soutěž o nejlepší vystavený exponát Zlatý klas, která probíhá pod odbornou garancí Ministerstva zemědělství ČR. Soutěž se stala za dobu své existence prestižní záležitostí a výrobci oceněných produktů tuto soutěž považují za významný přínos pro prezentaci a publicitu svých výrobků. Velký obchodní význam pro oceněné firmy je možnost používat diplom a logo Zlatého klasu daného roku, a to už od okamžiku vyhlášení výsledků soutěže.

Soutěžní exponáty byly i v letošním ročníku rozděleny podle svého zaměření do čtyř kategorií: Rostlinná výroba, Živočišná, Mechanizace a Potravinářská výroba. V roce 2023 bylo přihlášeno 42 exponátů: rostlinná kategorie byla zastoupena šesti exponáty, shodným počtem exponátů i živočišná výroba, 25 mechanizace a pěti potravinářská výroba.

Zlatý klas s kytičkou

V kategorii Rostlinná výroba uspělo pět exponátů, jeden si odnesl dokonce oceněné Zlatý klas s kytičkou. Jde o exponát Kvetoucí ráj – pestrá směs pro opylovače firmy Pro Seeds, s. r. o. Účelem této pestré směsi pro opylovače je nabídnout kvalitní a cenově dostupnou směs sestavenou převážně z českých plodin a odrůd. Ve směsi jsou zastoupeny druhy, které postupně nakvétají a zajišťují dlouhodobou a plnohodnotnou pastvu nejen pro včely medonosné, ale i pro včely samotářky, čmeláky, motýly i další hmyz. Druhy zastoupené ve směsi zároveň přispívají k větší biodiverzitě krajiny, k lepšímu hospodaření s vodou, omezení eroze a mohou být současně i úkrytem pro drobnou zvěř a ptactvo.

Čtveřice dalších oceněných Zlatým klasem

V soutěži o Zlatý klas dále uspěla společnost Zemědělský výzkum, spol. s. r. o., s exponátem Svazenka zvonkovitá cv. ELIZABETA. Jedná se o jednoletou rostlinu, zhruba 20 až 50 cm vysokou, s rychlým vývojem a brzkým nástupem kvetení. Je nenáročná na pěstování a dobře snáší sušší i chudší stanoviště. Odrůda je zdravá, její předností je velká produkce nektaru.

Dalším oceněným exponátem je odrůda prosa Rubikon Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Jde teprve o druhou původní českou odrůdou, která je právně chráněná a určená do podmínek ČR. Vyznačuje se kratší vegetační dobou, velkým červeným zrnem a velkou žlutou jáhlou. Je velmi výnosná. Obsahuje vysoký podíl minerálních látek, hlavně manganu, vápníku a hořčíku i vitamínů skupiny B. Odrůda si nachází bohaté uplatnění jak pro potravinářské využití, tak i např. do směsí pro agroenvironmentální opatření.

Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o., bodoval v této soutěži s odrůdou brambor Val Red. Jde o odrůdu varného typu B se středně pevnou až kyprou dužninou, slabě až středně moučnatou. Odrůda je vhodná jako příloha, do polévek a pro přípravu těst a kaší. Odrůdy těchto varných typů lze označit za univerzální. V současné době obchodníci vyžadují od pěstitelů odrůdy s různými varnými typy s hladkou atraktivní slupkou hlíz, bez výskytu strupovitosti a dobrou reakcí na úpravu hlíz mytím, a to odrůda Val Red splňuje.

Zlatý klas získala také odrůda kmínu kořenného jarního AKLEI společnosti Agritec Plant Research s. r. o. Jde o ranou až středně ranou odrůdu jednoletého kmínu určenou pro jarní setí a pěstování, a to k produkci nažek pro potravinářské využití i jako komponentu do meziplodin. Vlivem kratší vegetační doby, je ojedinělé až vyloučené nebezpečí napadení významným škůdcem vlnovníkem kmínovým. Taktéž se jedná o významnou nektarodárnou rostlinu pro včely a jiný hmyz.

Více se o jednotlivých výherních exponátech kategorie Rostlinná výroba dočtete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down