06.05.2024 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obsah durinu a výnos biomasy u odrůd čiroku během růstu

Vědci z University of Padova, Padana Sementi Elette s. r. l. a New Mexico State University nedávno zveřejnili v časopise Agrosystems, Geosciences and Environviroment výsledky studie zabývající se produkci durinu u čiroku. Čirok je účinný při biologické fumigaci proti hálkotvorným kořenovým háďátkům tím, že uvolňuje kyanogenní glykosid durin nacházející se v epidermálních pletivech jeho listů.

Aby pomohli farmářům vybrat nejlepší odrůdu čiroku a optimální dobu pro zelené biofumigační hnojení, provedli vědci v severovýchodní Itálii polní pokusy s cílem zjistit variabilitu v obsahu durinu a produkci biomasy u tří komerčních odrůd čiroku, popisují doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava a Ing. Jiří Hermuth z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně v Úrodě č. 4/2024.

Problematická háďátka

Intenzivní monokultury zelenin jsou po celém světě poškozovány rostlinnými parazitickými háďátky, zejména hálkotvornými kořenovými háďátky (Meloidogyne spp.). Většina druhů rodu Meloidogyne je farmáři snadno diagnostikována podle přítomnosti hálek na kořenech. Hálky se tvoří jako důsledek fyziologických poruch v pletivech kořenů způsobených trofickými interakcemi samiček háďátek. Kořenová hálkotvorná háďátka způsobují značné ekonomické ztráty. U zeleniny se uvádí průměrná ztráta výnosu 10 %. V některých oblastech jsou zaznamenávány mnohem vyšší procenta ztrát v závislosti na rodu háďátek, hustotě jejich populací a druhu plodiny. Například u tří vysoce náchylných druhů zelenin (lilek, rajče a meloun) dosahovaly ztráty na výnosu více než 30 %. V důsledku současných omezení používání chemických nematocidů existuje naléhavá potřeba vyvinout inovativní, levná, ekologicky nezávadná a účinná řešení pro regulaci těchto škůdců.

Polní pokusy se uskutečnily v roce 2021 na pokusné farmě University of Padova v Legnaro v severovýchodní Itálii. Ve studii byly použity odrůdy čiroku Hay Day, Mataco a Ruzrok. Odrůdy byly vybrány pro jejich potenciální využití jako biofumigační krycí plodiny v oblasti, kde probíhal výzkum, konstatují autoři.*

Úvodní foto: Dozrávající lata čiroku odrůdy Ruzrok Foto Jiří Hermuth

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down