23.02.2023 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Objevují se první krytonosci v řepce

Na základě jarního monitoringu stonkových krytonosců v řepce byly zaznamenány v 8. týdnu první aktivní výskyty dospělců krytonosce čtyřzubého v oblastech jižní Moravy, Jindřichohradecka, Kutnohorska, Rakovnicka a Jičínska. Výskyt byl podpořen extrémně teplým průběhem závěru 7. týdne, kdy padaly teplotní rekordy na desítkách stanic ČR.

Informoval o tom Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský na Rostlinolékařském portálu. Dodává, že brouci byli zaznamenáni jak ve žlutých miskách na Břeclavsku, Znojemsku, Rakovnicku, Kutnohorsku a Jindřichohradecku, tak přímo v porostu řepky na Jičínsku. Zde bylo inspektorem ÚKZÚZ navíc potvrzeno, že se jedná o samičky s vajíčky. "Potvrzuje se tak smutný fakt, že část populace namigrované z podzimu 2022 může být připravena již na kladení. I v předchozích třech letech byly první nálety brouků detekovány v 8. týdnu v množství nepřesahující práh škodlivosti. Z detekovaných druhů se jednalo o krytonosce čtyřzubého (Ceutorhynchus quadridens)," konstatuje úřad.
Signalizace ošetření bude upřesněna dle vývoje počasí a aktivity brouků v porostu, ale s ohledem na fakt, že část populace namigrovala do porostů již na podzim, bude nutné první ošetření směřovat pravděpodobně již na první dekádu měsíce března. V roce 2022 byla signalizace ošetření hlášena do třech týdnů po prvních výskytech (tedy v druhé dekádě měsíce března). Denní teploty by se měly v následujícím týdnu klesnout, ale již v prvním březnovém týdnu by měly opět stoupat nad 10 °C. Takovéto počasí pravděpodobně podpoří další aktivitu brouků, kteří by mohli již v porostech aktivně škodit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down