O řepce v Čížkově

Pěstování ozimé řepky se věnoval včerejší seminář v Čížkově u Pelhřimova, který proběhl v gesci akciové společnosti AGROFERT HOLDING. Přednášející se věnovali výsledkům pokusů s hnojením či chorobám této plodiny. Závěr akce proběhl na poli, kde se hovořilo přímo o konkrétních problémech.

Jak ve svém úvodním příspěvku uvedl Ing. Radek Košál ze společnosti Agrofert, výnosy hlavních plodin byly letos z pohledu pěti a desetiletého průměru slabě nadprůměrné. Nepatrně horší byla pouze ozimá řepka. Ing. Petr Markytán ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin hovořil o tom, jaký byl letošní tok pro řepku. Výhody vidí v dobrém přezimování, příznivých cenách hnojiv (které ale již až s výjimkou draslíku vzrostly) a pesticidů, dobrý byl také zdravotní stav a cena semene. Nepříznivě oproti tomu projevily vysoké srážky v červnu, vysoké teploty v červenci, obtížná sklizeň a nízký výnos. Kvůli srážkám kořeny řepky odumíraly, nadměrné teploty pak způsobily předčasné dozrávání horního patra šešulí.
O chorobách hovořil Ing. Karel Říha z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Brně. Kromě jiného upozornil na virové choroby napadající řepku, například mozaiku vodnice, kterou přenášejí na podzim dřepčíci a na jaře blýskáčci. Na poli pak upozornil například na výskyt exotické bílé skvrnitosti listů brukvovitých či srdéčka zničená plísní zelnou.

Další podrobnosti se dočtete v některém z příštích čísel časopisu Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *