10.10.2014 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O kvalitě siláže rozhoduje i palice

Na žebříčku významnosti stoupá kukuřice na siláž stále výše. Je nejen nepostradatelnou složkou výživy zvířat, ale také jedním z nejdůležitějších substrátů pro bioplynové stanice. Šlechtěním kukuřice a nabídkou odrůd pro tuzemské podmínky se dlouhodobě zabývá společnost Monsanto. V historii její činnost směřovala především k zrnové kukuřici, již přes dvacet let ale také úspěšně šlechtí silážní a bioplynové hybridy, a to zejména v Německu a na severu Francie.

Výsledkem šlechtění jsou silážní a bioplynové hybridy s mohutným, bohatě olistěným habitem a velkou palicí. Podíl palice v celkové zelené hmotě je jedním z faktorů ovlivňujících kvalitu siláže, tedy její energetickou hodnotu, nastínil Ing. Ondřej Černý, který má ve firmě MONSANTO ČR s. r. o. na starosti pokusy a jejich vyhodnocování. Doplnil také, že stravitelnost vlákniny zbytku rostliny se u jejich silážních materiálů pohybuje mezi 54 až 56 %.

Pro usnadnění výběru vhodných materiálů do daných půdně-klimatických podmínek organizuje firma Monsanto napříč Českou republikou sérii polních dnů. Jedna z odborných akcí zaměřená na silážní kukuřici se konala na pozemcích Zemědělského družstva Mořina, okres Beroun. V rámci prezentovaného sortimentu představil Ing. Černý dvě novinky.

První novinkou mezi silážními hybridy je DKC 5815 (FAO 320, koňský zub, doporučená hustota výsevku 80 až 85 tis. rostlin/ha), prezentovaný jako ranější partner DKC 5542. Jak ukázal Ing. Černý, vzrůstem je lehce nižší, vyznačuje se však velice dobrým olistěním s širokými listy a velkou palicí. Hmotnost pěti náhodně odebraných rostlin (2. 10.) činila 6,5 kg, což ukazuje na velmi dobrý výnosový potenciál přes 80 t/ha. Uplatnění nalezne zejména v bioplynových stanicích. Řečník upozornil i na vysoký stupeň chladuvzdornosti při vzcházení a jarním vývoji a velmi dobrý zdravotní stav.

Další novinkou, se kterou se seznámili návštěvníci polního dne v Mořině, je hybrid DKC 3640 (FAO 260, mezityp, doporučená hustota výsevku 85 až 95 tis. rostlin/ha) určený pro produkci bioplynu díky optimálnímu poměru palic vůči zbytku rostliny. S výškou 3,6 m výrazně v odrůdovém pokusu převyšoval ostatní zařazené materiály. Aby při této výšce maximálně využil intenzitu slunečního svitu a fotosyntézy pro tvorbu cukrů, má erektoidně postavené listy, ukázal Ing. Černý. Firma Monsanto doporučuje DKC 3640 do všech oblastí pěstování kukuřice díky jeho adaptabilitě a odolnosti vůči chladným klimatickým podmínkám a stanovištím. Na první pohled je tento nový materiál rozpoznatelný podle antokyanově zbarvených listenů.*

 

 

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down