Nový fungicid proti listovým chorobám obilnin na obzoru

Připravovanou novinku, fungicid Elatus Era s novou účinnou látkou solatenol, představila včera společnost Syngenta v areálu Zkušební stanice Kluky u Písku. Přípravek zatím v tuzemsku nemá registraci, ta se očekává ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Přípravek Elatus Era obsahuje účinné látky solatenol (75 g/l) a prothiokonazol (150 g/l), uvedla Ing. Renata Salavová z firmy Syngenta Czech, s. r. o. Má preventivní a kurativní účinek. V listech se pohybuje translaminárně, akropetálně i bazipetálně, ale nepůsobí systemicky. Přípravek se po aplikaci navazuje do voskové vrstvičky listu, kde přetrvává. Ing. Václava Spáčilová, Ph.D., ze společnosti Syngenta konstatovala, že solatenol je novou generací účinných látek skupiny SDHI. Rychle se dostává do listu a chrání ho 3–6 týdnů.
Ing. Petr Kabelka, vedoucí marketingu pro ČR a SR uvedl, že hlavní termín aplikace přípravku Elatus Era by měl být v T2 (BBCH 37–50) především proti chorobám listů. V pšenici by mohl být směřován proti braničnatkám, rzi plevové a pšeničné, fuzáriím, v ječmeni proti hnědé skvrnitosti, rynchosporiové skvrnitosti, ramulariové skvrnitosti a rzi ječné. U žita by přípravek mohl být zaměřen proti rzi a rynchosporiové skvrnitosti, u tritikale proti rzi, braničnatkám a rynchosporiové skvrnitosti. Na základě zahraničních zkušeností by předpokládaná dávka mohla být 1 l/ha. Ing. Kabelka upozornil, že přípravek v ČR není zatím registrován a rozsah konečné registrace tedy nelze předjímat.
Zkušební stanice Kluky, spol. s r. o., kde akce proběhla, se zaměřuje především na testování biologické účinnosti přípravků pro registrační účely, demonstrační ukázky a polní dny. Mezi další činnosti patří monitoring chorob a škůdců zemědělských plodin, signalizace a doporučení proti nim. Stanici představila jednatelka společnosti Ing. Milena Bernardová, která působí jako vedoucí pokusnictví a poradenství. Upozornila, že kvůli dosavadnímu suchu je výskyt chorob a škůdců nízký.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down