21.08.2022 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky v sortimentu obilnin a řepky

Společnost VP Agro, spol. s r. o, nabídla návštěvníkům zemědělské výstavy Naše pole celou řadu nových odrůd. Se zástupci této firmy jsme se podívali na stěžejní plodiny tuzemských polí – obilniny a řepku.

RGT Ritter, RGT Revolver, RGT Specialist, RGT Borsalino a RGT Telemark jsou názvy nových odrůd ozimé pšenice společnosti VP Agro, spol. s r. o. Jak upozornil Ing. Petr Shejbal, vedoucí oddělení osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro, RGT Ritter (A) vedle vysokého výnosu zaujme výraznou nepoléhavostí i zdravotním stavem listové plochy a vysokou HTZ s plným zrnem. RGT Revolver (C) je krmná odrůda s velmi vysokým výnosem zrna (nejvýnosnější nově registrovaná odrůda v Německu v roce 2021). Za pozornost podle Ing. Shejbala stojí zdravotní stav, kdy byla v německých registračních pokusech hodnocena jako aktuálně nejlepší v tomto parametru. Do řady úspěšných osinatých odrůd společnosti VP Agro zapadá velmi raná odrůda RGT Borsalino (A), která by podle Ing. Shejbala mohla dosahovat vyšších výnosů než běžně dostupné velmi rané materiály. Taktéž velmi ranou odrůdou je RGT Telemark (A), u níž řečník vyzdvihl nadprůměrně hodnocený zdravotní stav klasu. Až na objem pečiva dosahuje elitních parametrů. Další novinkou je plastická odrůda RGT Specialist (B/C) s genem odolnosti proti pravému stéblolamu Pch1. Vzhledem k vysoké plasticitě ji Ing. Shejbal doporučil i na horší pozemky, či po horších předplodinách.

Nové odrůdy nalezli návštěvníci i v dalších obilninách. Patří mezi ně dvouřadý ozimý ječmen Bordeaux, víceřadý ozimý ječmen Melia, či zrnové ozimé tritikale Presley. Třešinkou na dortu obilného sortimentu je ozimé žito Durinos, první polotrpasličí odrůda této plodiny v České republice. Oproti klasickému hybridnímu žitu je poloviční délky, nepřekvapí tedy dobře hodnocená odolnost proti poléhání (hodí se na pěstování na zrno bez použití morforegulace). Disponuje také nejlépe hodnocenou odolností proti napadení námelem díky rychlému průběhu kvetení, není tak třeba přimíchávat do porostu populační žito, upozornila Ing. Marcela Shejbalová, manažerka zahraničního obchodu a marketingu osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro.

Důležitým portfoliem společnosti VP Agro je také ozimá řepka. Nosným hybridem je RGT Trezzor, kontrolní odrůda pokusů SPZO vyznačující se vysokou plasticitou a velmi vysokými výnosy. Nejranější pozici z nabídky firmy VP Agro zastává novinka RGT Cadran, hybrid středního vzrůstu s vysokou odolností k poléhání, přirozenou odolností k TuYV a fomovému černání, disponuje také sníženou pukavostí šešulí a vysokou efektivitou využití dusíku, uvedl Ing. Shejbal. Hovořil dále o hybridu RGT Tempo, který se vyznačuje vysokým výnosem i velmi dobrým zdravotním stavem. O tom, že linie nemusí stát opodál, přesvědčuje již několik let odrůda Sněžka českého šlechtění firmy Sempra, a. s., která v loňských pokusech SPZO dokázala výnosově porazit celou řadu hybridů. Jejím hlavním plusem je podle Ing. Shejbala mimořádný zdravotní stav.

Více informací se dočtete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down