07.11.2022 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky v portfoliu hybridů kukuřice

Nová sezóna nám přinese mnoho zajímavých novinek v nabídce silážních hybridů, a to nejen samotných odrůd kukuřice, ale také úplně nový koncept MaxiMaize. Zaměřujeme se na vyšší stabilitu výnosu v kombinaci s vyrovnanou vysokou stravitelností. Pojďme si představit naše novinky, ale také stávající hybridy, které velmi významně rostou v oblibě mezi pěstiteli, především u nové generace genetiky PowercellTM.

Současně se zaměříme na zrnové hybridy, které se vyznačují velmi dobrou sklizňovou vlhkostí a představují velkou úsporu nákladů na sušení.

Hybridy Powercell nové generace

Syngenta je díky speciálnímu šlechtitelskému programu Powercell schopná nabídnou pěstitelům kromě vysokých výnosů také excelentní stravitelnost vlákniny a s novou generací také vysoký obsah škrobu v siláži. To je kombinace, kterou na trhu prakticky neuvidíte. Ať už na mléko či bioplyn, Powercell hybridy fungují spolehlivě. Nejlepšími důkazy jsou výsledky hybridů z ÚKZÚZ, kde náš nosný hybrid SY Amfora dosahuje špičkových parametrů obsahu škrobu i stravitelnosti vlákniny. Když navíc zmíním, že plánovaná novinka SA2080 (SY Bradford), měla v prvním roce obsah škrobu v siláži 38,9 % tak se opravdu máme na co těšit.

MaxiMaize 

Projekt MaxiMaize získává na stále větší oblibě napříč celou Evropou. S tímto konceptem jsme začali v zemích Beneluxu, které se vyznačují nejvyšší užitkovostí v zemích EU a tento rok budou mít nově k dispozici MaxiMaize i pěstitelé v ČR nebo např. v sousedním Německu.

MaxiMaize je předem kalibrovaná směs tří špičkových hybridů, které jsou pečlivě testovány a připraveny tak, aby se navzájem doplňovaly ve svých vlastnostech a navzájem se synergicky podporovaly.

Jaké jsou hlavní benefity MaxiMaize?

  • Stabilně vyšší výnos napříč heterogenními pozemky a odlišnými ročníky
  • Delší okno produkce pylu a lepší dopylení špiček = vyšší obsah škrobu
  • Díky specifickým vlastnostem každého hybridu tento mix mnohem lépe koriguje heterogenitu na pozemcích, což se odráží v homogenější kvalitě siláže (ať už obsahem živin, tak i sušinou) a to až o 15-20 %
  • Prvním produktem z řady MaxiMaize pro letošní sezonu bude MaxiMaize 260

Novinky v portfoliu Syngenta

SY Nomad – FAO 240, siláž, Powercell

Tento hybrid bude v našem portfoliu do budoucna nahrazovat SY Welas. Jedná se o velmi vzrůstný silážní hybrid se špičkovou stravitelností a nadprůměrným obsahem škrobu. Vyznačuje se dále velmi dobrým růstem i v chladných jarních podmínkách a současně vykazuje i dobrou toleranci k přísuškům. Pro pěstitele kukuřice najde uplatnění pro siláž na mléko i bioplyn.

SY Collosseum – FAO 270 siláž/260 zrno

Silážní hybrid s možností využití také na zrno, který vyniká svým výnosovým potenciálem a mohutností rostliny. Velmi dobře se odvděčí za intenzivnější technologii, z hlediska kvality se řadí mezi standardní hybridy a v sousedním Německu je ceněm zejména pro produkci hmoty za ha a využití na bioplyn.

SA2080 (SY Bradford) – FAO 280 siláž/270 zrno, Powercell

Typický zástupce nové generace Powercell hybridů s velmi vysokým obsahem energie. V prvním roce na ÚKZÚZ dosáhl 38,9 % obsahu škrobu, což potvrzuje i v našich interních pokusech napříč celu EU. Tento hybrid doplní náš středně ranný segment, kde je dlouholetou stálicí SY Campona. Ve srovnání s SY Campona se odlišuje zejména zmíněným obsahem škrobu v siláži, v ostatních parametrech jsou si oba hybridy velmi podobné. Velmi spokojení budete také v případě, když se rozhodnete tento hybrid ponechat pro sklizeň na zrno.

Ušetřete až 7000 Kč/ha na sušení s našimi zrnovkami

Téma ceny plynu a nákladů na sušení je určitě jedním z těch, která se nám hodnotí nelehko. V rámci našeho portfolia však máme hybridy, které se vyznačují excelentním uvolňováním vody ze zrna a tím i velmi dobrou ekonomikou. Typickým příkladem je hybrid SY Fenomen (dále SY Ambador či SY Torino), který byl po dobu pěti let na českém ÚKZÚZ ve čtyřech letech nejlepší v rámci sklizňové vlhkosti a jen jednou byl druhý.

V přiložené tabulce se můžete sami přesvědčit, jak si SY Fenomen na ÚKZÚZ vedl a jakou úsporu vám může přinést.

Výsledky zrnových pokusů hybridu SY Fenomen v rámci ÚKZÚZ a kalkulace úspory nákladů na sušení

Pevně věříme, že tento článek přinesl mnoho zajímavých informací a doufáme, že některé z našich hybridů kukuřice budou základem pro vaši produkci siláže či zrna a pomohou vám navýšit profit na vašich podnicích a farmách. Za tým Syngenty bychom všem chtěli popřát klidné prožití podzimních a zimních měsíců bez lock-downů a v případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na náš tým obchodních zástupců. Kontakty a veškeré informace o našich hybridech, včetně nových katalogů najdete na našich webových stránkách.*

Ing. Vojtěch Kocurek, PhD.
Syngenta Czech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down