Novinky, nominace, ocenění

Stánek firmy Selgen, a. s., zaujal na veletrhu Techagro hned několika exponáty. Nominaci Grand Prix Techagro 2018 získaly jarní ječmen Spitfire a ozimá peluška Frostica, která díky své výjimečnosti obdržela ocenění Grand Prix Techagro 2018 časopisu Úroda za inovaci v rostlinné výrobě. Zástupci společnosti Selgen prezentovali i další novinky, mezi nimi například ozimou pšenici Steffi, Butterfly a Collector, ale také odrůdu sóji Antonia.

Čerstvě registrovaný jarní ječmen Spitfire zaujme podle Miroslava Vrabce, zabývajícího se ve firmě Selgen obchodem a marketingem, vysokou hodnotou sladovnické jakosti kombinované s vysokým podílem předního zrna. Odrůda je vhodná pro výrobu tradičních piv. Důležitým faktorem při pěstování je též dobrý zdravotní stav.

Další zajímavostí je ozimá peluška Frostica, která je po dvacetileté přestávce teprve druhou ozimou peluškou registrovanou v České republice. V porovnání s její předchůdkyní a zároveň kontrolní odrůdou Arkta dosáhla v rámci hodnocení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) lepších výnosů v suché i zelené hmotě (shodně 104,8 %). Vyznačuje se také lepší odolností ke komplexu kořenových chorob, solidní odolností disponuje i k plísni hrachové, v parametru poléhání i zimovzdornosti je na úrovni Arkty, uvedl M. Vrabec.

Důležitou plodinou sortimentu firmy Selgen je bezesporu ozimá pšenice. Novinkou v tomto segmentu je odrůda Steffi (B) ze Šlechtitelské stanice Stupice. Podle výsledků ÚKZÚZ jde o nejvýnosnější odrůdu velmi raného sortimentu, která zaujme vhodností i do přísuškových oblastí. Silně odnožující rostliny dávají možnost nižších výsevků v kontextu s danou lokalitou a zkušenostmi agronomů. Opomíjet by však pěstitelé neměli s přihlédnutím ke střední odolnosti vůči poléhání morforegulaci, naopak parametry zdravotního stavu jsou na vysoké úrovni. Letošní novinkou je také úhřetická odrůda Butterfly (E) s výrazným stříbrnošedým zbarvením klasu. Postupem času by měla nahradit odrůdu Bohemia. Na trh skrze firmu Selgen přichází i francouzská osinatá ozimá pšenice od firmy Florimond Deprez s názvem Collector (C). „Pro české zemědělce bude velmi zajímavá,“ domnívá se M. Vrabec. Disponuje vysokými výnosy i dobrým zdravotním stavem, její krátké pevné stéblo (77 cm) zajišťuje odolnost vůči poléhání před sklizní (8,8 bodu z 9 možných).

Společnost Selgen vstoupila na trh nově s osivy sóji – nabídku zahajují ranou odrůdou Antonia typu 000 z rakouského šlechtění Saatzucht Donau. Ve zkouškách užitné hodnoty ÚKZÚZ 2017 dosáhla výnosu semen 121,1 % (3,45 t/ha). Žádoucí vlastností je také nasazení prvního lusku 12 cm nad zemí, čímž se omezuje riziko sklizňových ztrát.*

Více informací se lze dočíst v týdeníku Zemědělec – příloha Techagro.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *