24.04.2018 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky mezi odrůdami obilnin

"Společnost SAATEN-UNION se snaží pěstitelům nabídnout ucelený sortiment odrůd odpovídajících jejich požadavkům,“ řekl Ing. Luděk Novotný ze SAATEN-UNION CZ s. r. o. Z nové generace odrůd pro roky 2018 až 2025 jmenoval ozimý ječmen SU Ellen, který se hodí i do suchých oblastí a kamenitých půd. „V letošním roce uvádíme na trh odrůdu Belissa, je to šestiřadý ozimý ječmen, který lze pěstovat i v mokrých a těžkých půdách. Dobře odolává padlí travnímu,“ informoval Ing. Novotný. Další novinkou je ozimý ječmen Novira, který je podle zástupce SAATEN-UNION odolný vůči chorobě BaYDV. Připomněl i ozimé žito SU Performer, které bylo uvedeno na trh již v loňském roce pro potravinářské využití. Letos mohou pěstitelé vyzkoušet ranou novinku SU Nasri, která je vhodná na výrobu siláží pro skot i bioplynové stanice.

Dále uvedl Ing. Novotný novinky mezi odrůdami ozimé pšenice pro roky 2018 až 2025, odrůdu Expo (E), Chiron a Askaban (A), Rivero (A/B), Atuan (B) a krmnou odrůdu Johnson.

  • Expo

Detailně se věnoval nové odrůdě Expo, která podle něj dosahuje vysokého výnosu zdravého zrna jak v intenzivní, tak v extenzivní technologii pěstování. „Expo je plastická odrůda, kterou lze pěstovat na půdách lehkých i těžkých, v raných i pozdních termínech setí, lze ji pěstovat i po obilnině,“ dodal s tím, že do roku 2020 půjde o druhou nejpěstovanější odrůdu s kvalitou E.

  • Chiron

Druhou novinkou letošního roku je také středně raná odrůda Chiron, kterou představil její šlechtitel Dr. Martin Kirchhoff z Nordsaat z Německa. „Tento materiál áčkové kvality má velmi dobrou toleranci vůči fuzariózám. Má velmi dobrý stav listového aparátu, odrůda Chiron má dobrou odolnost vůči rzi plevové a braničnatkám. Jak pro Německo, tak pro Českou republiku je důležitá i mrazuvzdornost a zimovzdornost, které má tento materiál na velmi dobré úrovni,“ řekl šlechtitel podle kterého je jedním z významných parametrů i ranost odrůdy Chiron.*

Více informací naleznete brzy v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down