23.05.2014 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky i stálice z Dubu nad Moravou

Každý pěstitel ozimé řepky ví, že vysoký a stabilní výnos mu zabezpečí pouze zdravý a rovnoměrně vzešlý porost. Rozhodujícími faktory pro získání kýženého výnosu jsou vláha v době setí a osivo, které si agronom vybírá sám. Právě odrůdám ozimé řepky byl věnován Polní den řepky LG, který se konal koncem května nedaleko jedné z dominant úrodné Hané – poutního kostela Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou.

Úvodem pohovořil Ing. Rostislav Hrubý, jednatel společnosti Limagrain Central Europe, S. E. org. složka, o mezinárodní spolupráci při šlechtění. „Díky řadě akvizic máme vynikající šlechtitele ve Francii, Velké Británii a v Německu. Celkem 43 % obratu, který Limagrain vytváří, je dáno šlechtěním a výrobou osiva řepky, kukuřice, slunečnice, pšenice, ječmene, pšenice tvrdé, lnu olejného a hrachu,“ informoval Ing. Hrubý. Uvedl také, že všechny vyšlechtěné odrůdy jsou zkoušeny rovněž na území České republiky v Hrubčicích. Moderní šlechtění je založeno na využití biotechnologií, proto společnost Limagrain věnuje do výzkumu a vývoje 14 % svého obratu. Řepkou je podle údajů Českého statistického úřadu oseto 386 tisíc hektarů, což je o osm procent méně než loni. Ing. Hrubý to přisuzuje zejména tomu, že výrobní technologie řepky není jednoduchý proces. „Kdo však umí intenzitu udržet, dosáhne patřičného finančního efektu,“ shrnul.

Předseda představenstva Zemědělského družstva Dub nad Moravou Ing. Jan Spáčilík prozradil, že podnik hospodaří na pozemcích více než padesát let. Kromě rostlinné a živočišné výroby provozuje i autodopravu, jatka, na kterých poráží více než tři tisíce prasat ročně a malou prodejnu s vlastními výrobky.

Dvě novinky v nabídce

  • Astronom

Novinka Astronom patří do středně raného portfolia hybridů ozimé řepky. Jde podle zástupce Limagrain o hybrid nové generace s velmi vysokou výnosovou úrovní a mimořádným kompenzačním potenciálem. Tento robustní hybrid s vysokým počtem šešulí a vysokou produkcí semen na rostlině je registrován ve Francii, u nás registrační pokusy probíhají.

  • Arizona

Letos má být k dispozici i menší množství osiva raného hybridu Arizona, což je novinka roku 2014. Disponuje vyšším obsahem oleje a podle zástupců firmy je mimořádně zdravá. Zkouší se zatím na 15 pokusných lokalitách. Snáší pozdní setí a na jaře má rychlý vývoj.*

Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down